Get the best exchange rate in Hong Kong

Chungking Mansions Hong kong
Chungking Mansions Hong kong

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Get the best exchange rate in Hong Kong

Reminder/Hatırlatma: You can find the Turkish version of this article after the English version. Bu yazının Türkçe versiyonunu İngilizce versiyonundan sonra bulabilirsiniz.

Are you thinking of where you can find the best exchange rates in Hong Kong? Well, then for this and more, I am gonna take you to the best place in town right away…

On my last day in Hong Kong, I was in desperate need to exchange my Hong Kong Dollars into US dollars. There was no way to make me do this transaction at the airport, especially when you think of the rates they’re giving me! Fortunately, one of my friends took me to the best address in town.

The best exchange rate in Hong Kong is at Chungking Mansions…

Where is it? 

Chungking Mansions Map

Chungking Mansions Map

Chungking Mansions (Chungking Mansions, 36-44 Nathan Rd, Tsim Sha Tsui, Hong Kong), completed in 1961,  is located in Tsim Sha Tsui district, one of the busiest ditricts in Hong Kong. As you can see in the map, it is very close to the  Tsim Sha Tsui station and the East Tsim Sha Tsui of the MTR.

What is Chungking Mansions famous for?

This place is well known for the cheapest accomodation and the best exchange rate in Hong Kong. It is one of the most culturally diverse places in Hong Kong. It is accepted as a meeting place for Nigerians, Indians, Nepalese, Pakistanis and many other people around the world.

Chungking Mansions is on CNN News

Peter Shadbolt from CNN mentioned that this complex was the “Unofficial African Quarter of Hong Kong.”, which is so true.

When we arrived Chungking Mansions, I immediately felt as if I was stepping into a different dimension. As I was trying to enjoy this moment and started to take pictures, I was surrounded by a lot of Indian and African people trying to sell watches and perfumes to me. Everyone was saying something. Besides, they weren’t using just one language. As they couldn’t exactly guess where I was from, think of a group who tries to be differentiated by speaking lauder and lauder to sell things in Italian, Spanish, English is a must for sure and a little Mandarin. Saying “No, I am not interested.” wasn’t actually helping as you may know from the sellers in Eminönü or Sultanahment in Istanbul, Turkey.

I admitted that it was a little bit scary but I was lucky that I was there with a friend of mine. When he came towards me to save me from this madness, they started to be calm and eventually left us alone. My friend also told me not to come here alone, so better to keep in mind ladies.

Inside Chungking Mansions

The best exchange rate in Hong Kong : Chungking Mansions

Inside Chungking Mansions one of the halls

The best exchange rate in Hong Kong: Chungking Mansions

We directly started to ask for Usd exchange rates on the first floor. When we passed the bright shinny foreign Exchange offices in the entrance and walked a little bit towards the end of the hall, we saw that most of them have similar exchange rates to each other, yet the best exchange rates in town. In my opinion, it is better to go to the foreign exchange offices that are a little bit far away from the entrance. By the way, don’t forget to ask for a receipt for your transaction, just in case. Also you can find various cellphones, computers, DVDs, clothing and traditional food within Chungking Mansions.

Besides having the best foreign exchnage rates, Chunking Mansions contains 1980 guest rooms, it is known as the cheapest accomodation in town. Based on that, it has become really popular among backpackers.

Chungking Mansions is in TIME Magazine

Chungking Mansions was elected as the “Best Example of Globalization in Action” by TIME Magazine in its annual feature “The Best of Asia”.

A note for myself: I will definitely visit this place again the next time I come to Hong Kong.

 

—-FOR MY TURKISH READERS HERE COMES THE TURKISH VERSION——–

—-TÜRK OKUYUCULARIM İÇİN İŞTE TÜRKÇE VERSİYONU GELİYOR——–-

 

Hong Kong’taki en iyi döviz alış/satış kurunu bulun!

Chungking Mansions Hong kong

Chungking Mansions Hong kong

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Hong Kong’taki en iyi döviz alış/satış kurunu bulun!

Hong Kong’daki en iyi döviz kurunu nerede bulabilirim diye mi düşünüyorsunuz? O zaman bu ve daha fazlası için bakın sizi nereye götüreceğim…

Hong Kong’taki son günümde, yanımdaki Hong Kong dolarlarını Amerikan dolarına çevirme ihtiyacı içindeydim, kesinlikle bunu hava alanında yaptırmaya niyetim yoktu, o yüzden gitmeden önce acil halletmeliydim. Neyse ki arkadaşlarımdan biri beni en doğru adrese götürdü.

Chungking Mansions nerdedir?

Chungking Mansions

Chungking Mansions

Chungking Mansions (Chungking Mansions, 36-44 Nathan Rd, Tsim Sha Tsui, Hong Kong), 1961’te yapımı tamamlanmış, Hong Kong’un en yoğun bölgelerinden biri olan Tsim Sha Tsui bölgesinde bulunmaktadır. Haritadan da göreceğiniz gibi burası Tsim Sha Tsui durağına ve MTR’nin East(Doğu)Tsim Sha Tsui durağına yakındır.

Chungking Mansions neyi ile ünlüdür?

Hemen belirtiyim, Chungking Mansions Hong Kong’taki en iyi döviz kurlarını veren ve en ucuz konaklama seçenekleri sunan yer olarak bilinmektedir.

Peki buranın havası nasıldır? Ne hissettirir? Yani burayı farklı kılan asıl nedir?

Burası Hong Kong’ta görüp görebileceğiniz en fazla kültürel çeşitliliğe sahip yerdir. Chungking Mansions; Nijeryalılar, Hindistanlılar, Nepalliler, Pakistanlılar ve dünyanın her yerinden gelen insanların buluşma noktası sayılır.

Chungking Mansions CNN’de

CNN’den Peter Shadbolt, haberinde bu binanın “Resmi olarak ilan edilmemiş Afrikalılar’ın Hong Kong’taki üssü” olarak bilindiğini belirtmiştir ki tecrübe ettiğim kadarı ile de son derece doğrudur.

Chungking Mansions’a vardığınız an sanki farklı bir boyuta adım atmışsınız gibi hissettiren o havayı solumamanız mümkün değil. Ben tam bu anın tadını çıkarıp bi yandan da fotoğraflamaya başlarken bir anda Hindistanlı ve Afrikalı satıcılar tarafından saat ve parfüm almam için çevrem kuşatıldı. Her kafadan bir ses çıkıyordu,  tek dil de değil, nereli olduğumu kestiremedikleri için ortaya İtalyanca atan, İspanyolca konuştuğunu zanneden, İngilizce zaten şart, Mandarin’i de araya sıkıştıran ve kendilerini öne çıkarabilmek için giderek sesini yükselten bir topluluk düşünün. “Yok mok, ilgilenmiyorum” demeniz zaten bizim Eminönü’nden ya da Sultanahmet’ten de bilirsiniz çok fayda etmiyor.

İtiraf etmeliyim, ilk başta ürktüm, bir “destur” dediğim oldu ama neyse ki oraya arkadaşımla birlikte gittiğimden, arkadaşım yanıma geldiği an satıcıların bütün o ısrarcılığı gidip bir bir uzaklaşmaya başladılar. Bunun üzerine arkadaşım bana buraya yalnız gelmemem gerektiğini söyledi ki çok yerinde bir tavsiye olduğunu görmüş oldum. Buraya yapılacak ziyaretlerde akılda bulundurmakta fayda var bayanlar.

Inside Chungking Mansions

Inside Chungking Mansions

Inside Chungking Mansions one of the halls

Inside Chungking Mansions one of the halls

Direkt olarak giriş katında Amerikan dolarının alış fiyatını sormaya başladık. Öndeki gösterişli döviz bürolarını pas geçip, arkadaki esnaf modundaki işyerlerine ilerlediğimizde birçoğunun aynı kuru, bir yandan da Hong Kong’daki en iyi kuru verdiklerini gördük. O yüzden en iyisi, girişten biraz uzaktaki, hafif arkada kalan döviz değişim bürolarından işlem yapmaktır. Tabi işlem yaptıktan sonra fiş almayı unutmayın emi, nolur nolmaz. Ayrıca binanın içinde çeşitli cep telefonları, bilgisayarlar, DVD’ler, kıyafet satan mağazalar ve geleneksel yemekleri tadabileceğiniz restoranlar da bulunmaktadır.

Şehrin en iyi döviz alış/satış kurlarını bulabileceğiniz yer olmasının yanı sıra, 1980 tane misafir odası bulunan Chunking Mansions şehrin en ucuz konaklamasına da sahip olması ile bilinir. Bu yüzden sırt çantalı gezginler arasında çok popülerdir.

Cungking Mansions TIME Dergisi’nde

Chungking Mansions TIME Dergisi’nin yıllık “Asya’nın En İyisi” sayısındaki “İşbaşındaki Küreselleşmenin En İyi Örneği” olarak seçilmiştir.

Kendime bir not: Bir daha ki sefer Hong Kong’a geldiğimde burayı kesinlikle tekrar ziyaret edeceğim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CommentLuv badge