Ho Chi Minh’in merkezini moto-taksi ile keşfedin

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Ho Chi Minh (HCM)’ye hoş geldiniz sevgili gezginler.

YUKARİDAKİ VİDEOMUZ YAZIMIZI TAMAMLAYAN NİTELİKTEDİR, O YÜZDEN YUKARIDAKİ RESMİN ÜSTÜNE TIKLAYIP İZMELEMEYİ UNUTMAYIN:)

Öncelikle yerel halk arasında şehrin iki adı olduğunu belirtmekte fayda var. Vietnam Savaşı’ndan önce ülke kuzey ve güney olarak ayrılmışken şehrin adı Saigon’du ve güneyliler, özellikle eski kuşaklardan hala bu adı kullananlar vardır. Vietnam Savaşı’ndan sonra kuzey ve güney birleşince Saigon  adı değiştirilerek şehre Komünist lider Ho Chi Minh’in ismi verilmiştir. Yereller arasında hangi ismi kullandığınız politik görüşünüzle bir tutulmaktadır ama yabancılar için böyle bir durum söz konusu değildir.

Ho Chi Minh’e vardınız ve şehri gezmek için kendinize bir gün verdiniz, o zaman haydi ne duruyoruz? vakit kaybetmek yok, şehrin merkezini keşfe çıkıyoruz!!!

Ben şehir merkezinde olan Town House 50 Hostel‘de kaldım ve size de tavsiye ederim. Siz de şehir merkezinde kalıyorsanız her yere yürüyerek ya da motorsiklet kiralayarak gidebilirsiniz. Taksi isterim diyenler için de Vine Sun taksi tercih sebebi olmalı ki kazıklanmayasınız. Ben bazen yürüdüm bazen moto-taksilere atladım bazen kendi motorumu kiralayarak şehri kendi hızımda keşfettim bazen de toplu taşımayı kullandım.

Moto-taksilerle pazarlık mühim bu arada! Size ne fiyat söylerlerse siz %50sini önerin ve yüz ifadenizle de bunu destekleyin haha mimikler mühim ve bir şekilde de ortada buluşursunuz en kötüsü haha.

Hostelde tanıştığım Emma ile sabah uyanıp yollara düşeriz. Bir süre yürüdükten sonra moto-taksilerle pazarlığa tutuşmamız ile sonunda güzel bir fiyat koparıp motorun arkasına atlarız.

DCIM108GOPROG0958991.

Benim yaptığım çılgınlık motor üstünde selfiden tutun da kısa da olsa video çekimine kadar türlü cihazı kullanmış olmam. Ne var bunda derseniz? Ho Chi Minh bu konuda pek de güvenli bir yer değil. Duyduğum hikayeler yürüyen turistlerin elinden telefonunu kapmaktan motoru düşürüp çanta ve fotoğraf makinanızı götürmeye kadar gidiyor. Benim motoru kullanan genç pek umursamadı ama diğer motoru kullanan amca baya endişeli idi, neyse ki başımıza birşey gelmedi ama siz yine de dikkat edin emi.

1-HO CHI MINH MERKEZ POSTANESİ

DCIM108GOPROG0979094.

Açık olduğu saatler: Kart postal atabileceğiniz saatler 8.00- 17.30, sadece gezmek için biraz daha geç saatlere kadar açık tutulduğu oluyor.

Giriş: Ücretsiz

Ho Chi Minh Postanesi mimarı Eyfel Kulesinin de mimarı olan Gustav Eifeldir, 1891’de yapımı biten postane adeta Avrupa tren istasyonlarının izini taşımaktadır.

Adımınızı içeri atar atmaz Ho Chi Minh’in portresi size hoşgeldin der.

hochiminh_postoffice_portre

Postanenin içi bir harika, özellikle tavanı ve yerlerdeki mozaikler.

DCIM108GOPROG0969037.

Geleneği devam ettirmek için burdan sevdiklerinize karpostal atmayı unutmayın. İster bir tane kartpostal alın ister paket halinde ama güzel kartpostallar seçmek için kalabalıkla mücadele etmeniz gerekebilir saatine göre.

hochiminh_postoffice_5
Hem blogger arkadaşlarıma hem de aileme ve dünyanın dört bir yanındaki arkadaşlarıma karpostal göndermek itinalı bir işmiş. Yaz yaz bitmedi, postaneye iki sefer gelmek durumunda kaldım:)

DUONG VAN NGO, ŞEHRİN SON MEKTUP YAZAN ADAMI

İşte tanışmanız gerek bir adam: 77 yaşında olan Vietnamlı Duong Van Ngo 17 yaşından beri bu postanede çalışmaktadır. Şehir içinde olduğu kadar ülkede ve uluslararası da tanınmış bir insan kendisi. Kendisine yaklaştığımda akıcı İngilizcesi ile beni şaşırttı. İngilizcesini Amerikalı askerlerden öğrenmiş. Yanında bir de okuldan öğrendiği Fransızcası ile alın size dünya vatandaşı tonton bir dede.

Duong insanların sevdiklerine sözcüklerle ulaşması için yardım ediyor, onlar için mektup yazıyor. Bana insanları dikkatlice seçtiği kelimelerle mektupları vasıtası ile buluşturmayı hala çok sevdiğini söylüyor.

Tarihe tanıklık etmiş Duong Van Ngo ile tanışmayı unutmayın.

duong_van_ngo_old_man_in_hochiminh_post_office

Duong’un en sevdiğim sözü “makineden gelen kelimeler benim için ruhsuzdur.”der çünkü kendisi email almaktan nefret ediyor. Yazdığı mektuplardan dolayı dünyanın her yerinden kendisine teşekkür mektupları geliyor.

Ho Chi Minh Merkez Postanesi’nin fotoğrafları için instagram hesabımı takip etmeyi unutmayın: whiletravelling

2-NOTRE DAME KATEDRALİ

DCIM108GOPROG0989116.

Açık olduğu saatler: 8.00- 17.00, ön kapı kapalı ise yan kapıyı denemeyi unutmayın:)

Giriş: Ücretsiz

60 metre uzunluğundaki Notre Dame Katedrali, Ho Chi Minh Merkezi Postanesi’nin hemen karşısındadır, yürüme mesafesinde olduğundan kolaylıkla birinden ötekine ulaşırsınız. 1880’lerin sonlarına doğru Fransız kolonisi tarafından inşa edilmiştir.

notre_dame_cathedral_hochiminh

İlk geldiğimde öğlen ayin sebebi ile kapalıydı ve yan kapı durumunu o zaman bilmiyordum:) İkinci sefer sabah geldim ve böylece içine girebildim. Akşam saatlerinde de Notre Dame Kathedrali önünde motorsikletleri üzerinde sarmaş dolaş aşıkları ve çevrede akşam pikniği yapan aileleri bir arada görebilirsiniz. Kimse kimseye karışmıyor en güzeli o:)

4-SAVAŞ MÜZESİ

DCIM108GOPROG1109591.

Açık olduğu saatler: Sabah 7.30-12.30 & 13.30-17.00

Giriş: 15,000VND

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Bilinçli seyahat edenler bilirler ki gezdiğiniz ülkenin tarihindeki acıları görmezden gelmek diye birşey söz konusu değildir. Gezginlerin bir amacı da gezip gördükleri ülkelerin geçmişindeki yara izlerini çevreleri ile paylaşıp farkındalığı artırmak olduğuna inanıyorum. Kamboçya’nın Ölüm Tarlaları’nı gezerken öğrendiğim insanlık dramı beni uzun süre etkisi altına almıştı, “insanlar birbirine bunu nasıl yapar?”ı çok sorgulamıştım. Tüylerimi ürperten ise ses kaydını dinlediğim adam ” şimdi öğrendikleriniz bir daha olmaz diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz, bu bilgiler gizli kaldığı sürece yanılıyorsunuz. Tarih tekerrürden ibarettir. Gidin ve çevrenize burda neler olduğunu anlatın, anlatın ki insanlar öğrensin. Yarın öbür gün buna benzer bir durum olursa sizlersiniz bunu durdurabilecek olanlar.”…Ne kadar da doğru…

savas_muzesi_hochiminh_ziyaret

Vietnam Şavaşı olarak bildiğimiz ve yerlilerin Amerikan Savaşı dediği bu bina savaş sırasında işlenen insan suçlarını, savaş fotoğrafçıların yakaladığı fotoğrafları, bombaları, silahları, uçakları, tankları, kimyasal silahtan etkilenen Vietnamlıları, Amerikan askerlerini ve sonraki kuşakların fotoğraflarını, dünyanın Amerika’nın Vietnam’dan çekilmesi için başlattığı protestoların fotoğraflarını ve daha bir çok belgeyi içeriyor. Mutlaka ama mutlaka görülmesi ve anlatılması gereken bir yer. Savaş Müzesi ile detaylı makalemi burada bulabilirsiniz: Vietnam Şavaşı’nın bilinmeyen yüzü

5-REUNIFICATION PALACE

reunification_palace_tr240909_12-copy

Açık olduğu saatler:  7.30-11.30 & 13.00-17.00

Giriş: 20,000VND

Burası birçok Vietnamlı için adeta Berlin duvarının yıkılışı gibi Kuzey Vietnamlıların 1975’te tankla kapılarını yıkarak bahçesine girdiği Vietnam Savaşı’nın bittiğini simgeleyen bir yapıdır ve şu an müze olarak ziyaretçilere açıktır.

6-OPERA BİNASI

DCIM108GOPROG1009184.

Şehrin merkezindeki görkemli binalardan biri de Opera Binası’dır. Akşamları ışıklandırma ile adeta başka bir kimlik kazanır. Vaktiniz olursa akşam burda gösterilen tiyatro oyunları veya operalardan birine biletinizi önceden almayı unutmayın.

7-3A SANAT ISTASYONU

art_district_m70

3A Sanat İstasyonu gerek grafitileri ile gerekse de yaratıcı dekoru ile müşterilerine hizmet veren kafeleri ve sanat stüdyoları ile kesinlikle ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir. Kafeleri açık yakalamak için gün ışığından faydalanın, akşamları çoğu mekan erken kapatıyor. 3A Sanat İstasyonu, yerel el işlemeleri ve markaların yer aldığı pazarlarla birlikte akşamları da farklı etkinliklere ev sahipliği yapıyor.

m50_art_district_cafe

Burası sanatçıların bölgesi dolayısıyla harika insanlarla tanışmaya hazır ve açık olun. Ben bu şeker grafiti sanatçısı ile supermarkette karşılaştım ve dövmesi hemen dikkatimi çekti ve muhabbete başladık. Bir süre sonra ben M70 Sanat Bölgesi’ni bulmak için yola koyuldum ve çok geçmeden kendimi grafitilerin önünde buldum. Sonra bir el omzuma dokundu ve döndüğümde karşımda yine Lynn’i gördüm ve beni akşam gerçekleşecek erkek arkadaşı ile birlikte düzenlediği sevgililer günü etkinliğe davet etti. Harika bir zamanlama ile kendimi hiphop dansların, şovların ve çeşitli yarışmaların ortasında buldum, detaylar linkte: Ho Chi Minh Tarzı Sevgililer Günü

m50_art_district_artist

M70 Sanat Bölgesi’nin fotoğrafları için instagram hesabımı takip etmeyi unutmayın: whiletravelling

8- MARİAMMAN HiNT TAPINAĞI

Güney Vietnamlılar ve pek çok Çinli tarafından bu tapınağın doğa üstü güçlerinin olduğuna inanılmaktadır. Bu tapınak hint tanrıçası Mariamman için 19 yüzyılın sonlarına doğru yapılmıştır. Burası Benh Thanh Market’ine yürüme mesafesindedir. İçeri girdiğinizde ayakkabılarınızı çıkarmayı unutmayın. Size birşey satmak isteyenlere de yüz vermeyin derim, sonra bir kişi olur 10 kişi. Rengarenk ve cıvıl cıvıl renkleri ile bu mimari yapı görülesi yerlerden biridir.

hint_tapinagi_hochiminh

Mariamman Hint Tapınağı’nın fotoğrafları için instagram hesabımı takip etmeyi unutmayın: whiletravelling

9-YEREL OKULLAR

Bilenler bilir ben Şangay’da ekonomi, iş yönetimi ve girişimcilik dersleri veriyorum. Bu yanım seyahatlerime de yansıyor. Gidip gezdiğim ülkelerin eğitim sistemlerini, sınıf ortamını merak ediyorum. Bunu öğrenmenin en güzel yolu da ya önceden gönüllü öğretmen için ilgili okullarla iletişime geçmek ki en eğlendiğim, duygulandığım anlar Kamboçya’nın Siem Reap şehrindeki Angkor Ağaç Okulu oldu. Diğer bir yol da önüme çıkan okullara ziyaretçi olarak girmek. Şimdiye kadar bir dur diyen olmadı, bu sayede sınıflara girip ders dinlediğim ve ders verdiğim çok oldu. En güzeli de miniklerin sizin yanınıza gelip elinizden tutup sınıflarına götürmeleri ve sizi minicik sıralarında yanlarına oturtmaya çalışmaları. Burda geçici de olsa gözlüğü kaptırdım:) Dişler nasıl ama çok şeker değiller mi?:)

school_in_hochiminh

Burda da hem gözlük hem şapka gider:) Dişlere dikkat;) Sizinle İngilizce konuşmaya çalışıp sizin de onların yerel dillerinden iki üç kelime söylemenizle var güçleriyle gülüp yeni çıkan dişleri ile sizi de güldüren bu bıcırıklar bir harika:)

Siz de şansınızı deneyin derim ama erkek gezginler için durum “elini kolumu sallayarak girdim” kadar kolay olmayabilir. Bu açıdan “hayır”ı alırsanız ısrar etmemekte fayda var diye düşünüyorum sonra yanlış anlaşılmalara mahal vermemek lazım.

hochiminh_local_school

Yerel okulun ve bu dünyalar tatlısı miniklerin fotoğrafları için instagram hesabımı takip etmeyi unutmayın: whiletravelling

10-BEN THANH MARKET (OLD BAZAAR)

30chbenthanh

Güneydoğu Asya’daki pazarlar meşhurdur. Ben Thanh da bunlardan biri. Şehrin en büyük ve ucuz pazarı değil ama şehir merkezinin en işlek noktasında olduğundan son derece rağbet görüyor.

DCIM108GOPROG1019217.

Kıyafetlerden yiyecek içecek dekorasyona kadar istediğiniz herşeyi bulabilirsiniz. Benim tecrübem şu oldu, diğer gezmiş olduğum marketlere göre burası pahalıydı. Çakma marka gözlükleri 20$’a satmak isteyip pazarlığa bile tutuşmayan tezgahlar var, işleri o kadar iyi öyle diyim haha. Niye mi gitmeli buraya? Belki siz daha sıkı bir pazarlıkçısınızdır 🙂 ama en güzeli işte bu renk cümbüşü, tezgahlar rengarenk, insanlar enerjik ve cıvıl cıvıl. Burda rahat bir saatinizi geçirirsiniz.

old_bazaar_hochiminh

11-BITEXCO FINANSAL KULESI & SKY DECK

bitexco_finans_kulesi

Açık olduğu saatler:  Pazartesi’nden Pazar’a kadar açık. 9.30-21.30

Giriş: yetişkinler 200,000VND, çocuklar 130,000VND, Gruplara göre farklı fiyatlar mevcuttur.

Dünya’nın ilk 20 ikonik binası arasında olan ve 124. en yüksek gökdeleni olan Bitexco Finansal Kulesi 262 metre yüksekliği ile Ho Chi Minh’in gökyüzüne açılan kapısıdır.  Akşamları ışıkların sardığı şehre yukardan bakmak istiyorsanız buraya uğramayı unutmuyorsunuz.

12-CITY HALL

city_hall_hochiminh

Fransızlar tarafından 1908’de yapımı biten bu bina hali hazırda ülkeyi yöneten Vietnam hükümetinin çalışma ofisi olduğundan içeri girmeyi aklınızdan geçirmeyin, halka kapalı ama akşamları ışıklandırma ile kremsi ve sarı renklerin hakim olduğu mimari yapısı ile değişik açılardan fotoğrafını çekmeye değer.

Ho Chi Minh’deyseniz bu rehberimizin sizi şehri keşfe çıkartmasını dilerim ve aynı zamanda Ho Chi Minh’i gezmekte olan arkadaşlarınız varsa lütfen onlarla da bu yazımızı paylaşmayı unutmayın.

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CommentLuv badge