8.Bölüm: 360 derece Şangay manzaralı yeni evim

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Canlar, Şangay’da ev ya da oda arama maceram tüm hızıyla devam ederken küçük bir hatırlatma, önceki bölümleri kaçırdıysanız bu yazının sonundaki resimlere tıklayıp istediğiniz bölümlere ulaşabilirsiniz.

Komşumun evinde iki haftayı geçirmiştim, bir yandan da ev bakmaya devam ediyordum ama henüz beğendiğim ve bütçeme uygun bir ev ya da oda bulamamıştım. Ya çok pahalıydı ya da içi derbeder ya da ev full öğrenci ile doluydu dolayısıyla her akşam dımtıs dımtıs, yani parti!

Günler günleri kovaladı ama güzel bir haber çıkmıyordu. Her ne kadar komşularım bana daha da uzun kalabileceğimi söylese de kendi düzenimi kurmak için sabırsızlanıyordum.

SÖYLEDİKLERİN, EVRENDE KAYBOLUR ZANNEDERSİN

Bir gün özel ders verdiğim Çinli arkadaşım Finy ile buluştum. Bu sefer Bund’da ders yapacaktık. Ders bittikten sonra biraz sohbet etmeye başladık, konumuz tabi benim ev durumu.

Finy: “Ev arama süreci nasıl gidiyor?”

Ben: “Hala devam ediyorum… İsterdim ki şöyle 360 derece Şangay manzarası olan bir ev bulabileyim…”

Finy: “Ama mümkün değil, Şangay’da öyle evlerin kirası uçuk.”

Ben: “Evet, biliyorum ama ne yapayım yine de olsa ne güzel olurdu…” taaa kalbimden gelerek fısıldar gibi evrene bıraktım…

YA EVREN SENİ DUYUP DA CEVAP VERİRSE?

Bir ay sonra internette gördüğüm evi ziyaret etmek için Finy de  yanıma alarak yola koyuldum. Ev, Bund’a çok yakın. Bund’ı, İstanbul Boğazının nehirli ve daha dar versiyonu olarak düşünebilirsiniz. Bund, Şangay’ın incisi olarak geçiyor.

Apartmanın bulunduğu site, dört binadan oluşuyor. Oteli rezidansa dönüştürmüşler. İçinde spor salonu(eski), müthiş bakımlı bir bahçe ve bir de yüzme havuzu var. Tek kelime ile harika. Site hemen Suzhou Nehri’nin yanında yer alıyor.

Sitenin girişinde odayı kiraya veren çocuk bizi karşıladı. Asansörle dairenin olduğu 19.kata geldik ve daireden içeri girince  koltukta oturan Fransız çocuk ve Rus kızla karşılaştık. Bunlar master yatakodasında kalan çiftmiş. Çift yandan yandan selam verdi ama sonra kendi aralarında sohbet etmeye devam ettiler. Dedim bu tipler biraz ilginç ama daha tanımadan bir yargıya varmak istemedim.

Tutacağım oda, eski odamdan biraz küçüktü ama en sevdiğim özelliği Fransız etkisindeki camlardı. Minderleri koyup camdan dışarı seyredilmek ya da kitap okuma köşemin olması, çok güzel değil mi? Odayı çoktan beğenmiştim.

 

 

 

 

 

 

 

Banyo, ortak banyoydu ama sadece iki kişi kullanacağı için sorun değildi. Mutfağa gelirsek kocamandı. Pek tabi mutfakta bulaşık makinası yoktu ama çamaşır makinası ve kurutma makinası vardı. Mutfak camı da müthiş bir manzara sunuyordu. Manzarayı izlerken yemek yakma durumu olası o kadar:)

 

 

 

 

 

 

 

 

Salon ve manzarası! Eşyalar eskiydi  ama o eşyanın modernliği eskiliği de çok umrumda değildi. Sırada asıl merak ettiğim balkon manzarası var! O manzarayı görmek için sabırsızlanıyordum.

 

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

 

 

 

 

 

Ve işte BALKON!!! Bu manzarayı gören Finy şaşkınlığını gizlemeyedi. Evin her noktasından Şangay’ı görüyorduk.

Odayı kiraya verecek çocuk “şimdi sırada çatı katı var, orası son nokta!” dedi. 19.kattan  31.kata çıktık ki aman Allah’ım, 360 derece Şangay manzarası!

Benim ve Finy’nin yüzünü görmeliydiniz. Finy’e döndüm ve heyecanla dedim ki” Finy hatırlıyor musun 360 derece Şangay manzarası gören bir evim olmasını istediğimi”. Finy, kafayı salladı ama gözler ve ağız açık, manzaraya kitlenmiş durumdaydı.

Çocuğa  dedim ki “odayı boşver, ben buraya kamp kuruyorum hahaha”. Odayı kiralayan çocuk bir senedir orda oturuyormuş ama bir ay sonra stajı bittiği için Fransa’ya geri dönecekmiş. Depozitosunu alması için de yerine birini bulması gerekiyormuş, bu tip kontratları da hiç sevmiyorum. Anlayacağınız üzere, odayı direkt ev sahibinden kiralamıyordum. Ev sahibi ile konuşmak istiyorum diye ısrar ettim ama evde kimse ev sahibi ile konuşmamış, bina yöneticisi ev sahibine yardımcı olmuş evi kiraya verirken- ev sahibi Paris’te yaşıyormuş-o zamandan beri de çıkacak olan kiracı yeni gelecek kiracı ile muhattap oluyormuş. “Al yine aynı olay Evrim, yapma!” diyebilirsiniz ama burda yabancılara biraz daha fazla güven oluyor çünkü nasıl olsa aynı gemideyiz, birbirimizi anlıyoruz bakış açısı var.

Bu oda aylık 3,400RMB idi, bir önceki evden 400RMB daha ucuzdu aylık kirası. Müthiş manzaralı bir evi ucuza kapatmanın zevki hahah. Odayı ev evi beğendiğim için hemen odayı tutup sözleşmeyi imzalamak istedim ki, çok dandirik bir sözleşme ile yeni odam için bir aylık depozito ve 1 aylık kira ödedim. Bu sefer ki sözleşme o kadar dandirik ki ben bile sıfırdan daha güzel bir kontrat hazırlardım ama ne yapalım yani bile bile lades olma durumu var ama dedim ya yabancılar arası bir güven söz konusu.

Bu arada, eğer çocuk benden 3 aylık kira ve bir de depozito isteseydi, mümkün değil bu odayı tutamazdım. Evren gerçekten sesimi duymuştu! Bir sonraki kirayı 3 aylık olarak direkt ev sahibine yatırmam gerektiği söyleniyor ve 10 Aralık’ta odama yerleşebileceğimi öğrenip detaylarda anlaşıyoruz ve el sıkışıyoruz.

Finy ile evden çıkıp hemen önündeki köprüden geçerken ben geri geri yürüyüp yeni evime bakıyordum, hem 19.katı bulmaya çalışıyordum  hem de  kısa süre sonra burada yaşayacağımı hayal ediyordum. Bir kez daha anladım ki

Hayatta imkansız diye birşey yok, yeter ki kalbinizden geçenle dilinizden dökülen bir olsun ve gerekli çabayı gösterebilin. Sizin gücünüz yetmediğinde evren o kapıyı açacaktır.

Bir aydır haftada 5 gün farklı evler ve odalar görmeye gidiyordum, 7 odalı evlerle samanlık gibi evler de gördüm ama pes etmedim, tamam komşumun evine geldiğim gibi odamda yorgunluktan bayıldığım anlar da oldu ama sonunda gönlümün istediği gibi bir ev bulmuştum. Odayı tutmak için hatırlarsanız paranız elinizde olmalı yoksa fırsat kaçtı kaçtı.  Ben de ev, oda, bahçe, çatıkatı turundan sonra hemen odayı tutup sözleşmeyi imzalayıp parayı ödemiştim ama akılda  “peki, ya çocuk parayı alıp kaçarsa ve odayı başkasına verirse ne yaparım?” soruları dönüyordu ama mümkün olduğunca negatifi görmezden gelip pozitife odaklanıyordum.

ŞANGAY’DA EV YA DA ODA BULMA MACERAMIN ÖNCEKİ BÖLÜMLERİ

Daha önce neler oldu diye sorarsanız, o zaman önceki bölümleri okumak için aşağıdaki fotoğrafların üstüne tık tık:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bakalım bu eve taşındıktan sonra hayatım nasıl şekillenecekti?  Şangay’da ev ya da oda bulma maceramın bir sonraki bölümünde görüşmek üzere, takipte kalın;)

Hala takibe almadıysanız da çaktırmadan hemen aşağıdaki linklerden takipler, beğeniler gelsin TIK TIK: Facebook, Instagram, Youtube, Twitter

Şangay’dan kocaman sevgiler

 

2 Comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CommentLuv badge