Tüplü dalış için küçük ama benim için büyük olan ilk adımlarım

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Gangga Divers ile keşif turları

Korkularınızdan kaçın hayatınız boyunca onların egemenliğinde yaşarsınız; korkularınızla yüzleşin sonsuza kadar özgür kalırsınız. -Lucas Jonkman

Tüplü dalış nedense hep tüylerimi ürpertirdi, yok neymiş ya burnumdan solursam ki normalde burnumu nefes alırken çok sık kullanmam deviasyon olduğu için ama ya su altında burnumu kullanasım gelirse, ya öksürürsem ya tıksırırsam ya da su altında gülersem falan filan siz de kendilerinizinkini ekleyin birlikte gülelim haha. Daha önce bunlar son derece mantıklı bahaneler gibi geliyordu, gerçi bahanelerde mantık aramak saçma ama Gangga Divers sayesinde bu bahanelerin kulağa ne kadar komik geldiğini anlamış oldum haha.

Mario hocam, Gangga Divers’ın operasyon müdürü ve baş eğitmeni, keşif dalışlarımda hep benim yanımdaydı. Kendisi Filipinli ama 10 yıldan fazladır kendi ülkesinin dışında çalışıp dalışlar yaparken en güzel yerin yine kendi ülkesi olduğunun farkına varıp Moalboal’a geri gelir. 12 yaşından beri dalan Mario hocam, dünyanın bir çok yerinde dalışlar gerçekleştirmiş. Diğer yerleri bilmiyorum ama keşif turlarını yaptığımız yer, Sampaguita’nın denizi o kadar güzel ve canlı çeşidi açısından o kadar zengin ki  ilk dalışımı burda yapmam sonrasında yapacağım dalışlardaki kıyaslamada çıtayı baya yükseltti. Burda görülecek o kadar çok şey var ki…

Gangga Divers’ın arkasındaki hikaye: Bir çift, yıllar önce Sampaguita Dive Resort’a gelir, buranın doğasına aşık olur ve sonraki gezi planlarını iptal edip buraya yerleşirler ve Gangga Divers Sampaguita Dive Resort’a gelmiştir. Gangga Divers Center (Gangga Dalış Merkezi)  Sampaguita Dive Resort‘un sahilindedir.

ganggadivers

Belime ağırlık kemerini taktılar, bir anda  “amanın vallahi dalıyorum.” düşüncesi iyice belirginleşti haha

DCIM111GOPROG0023418.

Sonra sırtıma da oksijen tüpünü de taktılar dedim “geri dönüş yok, yüzleş bakalım korkularınla!”, o zaman hala korkuyodum…

DCIM111GOPROG0053454.

İlk ders su altında nasıl haberleşmemiz gerektiği, sonra güvenlik ve en önemli kısım benim için nasıl nefes alacağız, burnu devreye sokmadan, sonra oksijen kablosunu düşürürsek nasıl yakalarız. Maskemi suyun altında temizlemem de biraz vaktimi aldı burnumda soluduğum için korkularım sağolsun. Mariohocam son derece sabırlı ve anlayışlıydı ilk başta biraz panik olsam da.

Sonra Mario hocamla yavaşça suyun altına daldık, dalar dalmaz benim gözleri Mario hocadan alıp kendine çeken sualtı dünyası korkularımı da baloncuğa dönüştürüp benden uzaklaştırdı….nasıl heyecanlanmıştım, heyecandan güldüm bir de hahah ve hiçbir şey olmadı da, işte hep boş korkularmış…

İlk keşif turumuzda Mario hocam beni oksijen tüpümün tepesinden tuttu, güvende hissettim ve fotoğrafların çoğunda da daha fazla sağa sola koşmasın diye ensesinden tutulan çocuklar gibi gözüküyordum haha ama iyi de oldu hem güvende hissettim hem de ilk dalışımızda büyük bir kaplumbağa görüp peşinden gitmemiş oldum haha. İlk dalışda mercan tepelere gidip hayatımda daha önce sadece belgesellerde görmüş olduğum canlıları görmeye başladım ve bu manzaraya bayıldım.  Nerdeyse ağzım açık kalacaktı ama oksijen ağızlığını öyle bir ısırıyordum ki çenem de kitlenmişti hatta Mario hocam fazla ısırmamamı söylese de…Şu güzelim deniz yıldızına bakar mısınız?

DCIM112GOPROG0084481.

Burda şnorkelle de bu harika dünyaya yolçuluğa çıkabilirsiniz.

DCIM111GOPROG0263315.
Renkli balıklar…

DCIM111GOPROG0074351. DCIM111GOPROG0074362.

Şu renkli balığın da sahne korkusu varmış, ışıkları görünce tottisini döndü bize haha.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

DCIM111GOPROG0263318.

Bu harika deniz yıldızını şnorkelle dahi görebilirsiniz kıyıya o kadar yakın.

w

fishesunderwater

Hiç bu kadar derine gidebileceğimi hayal etmemiştim (6 metre* benim için devasa bir adım haha) ama Mario hocam sayesinde güvende ve su altında son derece rahat hissettim.

DCIM111GOPROG0063612.

Takip eden gün, suyun altında maskeme su kaçması durumunda temizlemeyi de başardım, bi ohh be dedim hani haha.  Bu sefer Mario hocam beni yine tutsa da kendi başıma olduğum zamanlar da vardı. Bu sefer 8 metreye indik.

DCIM111GOPROG0063813.

Bu poz da bana yapıştı, Asya’da uzun zaman olunca bu da doğal geliyo artık haha.

DCIM111GOPROG0063850.

Aşağıdaki fotoğrafı önceden gören arkadaşlarım tam filmden fırlama, pro dalgıç gibisin yorumundan sonra ikinci dalışım olduğunu öğrenince baya afalladılar haha, ee ne olucaktı su birikintisinde mi takılacaktık yeni başladık diye haha.

DCIM111GOPROG0063868.

Sampaguita Dive Resort’a kesinlikle yine gelip tüplü dalışa daha fazla vakit ayıracağım.

Daha fazla fotoğraf ve hikaye için  facebookinstagramyoutube ve twitter sayfalarımızı takibe aldınız çoktan canlar değil mi?

Sağolun:)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CommentLuv badge