2. Bölüm-Şangay’da oda kiralama maceramda heyecan dorukta!

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

2. Bölüm:Şangay’da ev ya da oda kiralama rehberi

Şangay’da oda kiralama maceramda heyecan dorukta, asıl yarış şimdi başlıyor!

Küçük bir hatırlatma, yazının başında da görebileceğiniz gibi bu farklı bölümlerden oluşan bir yazı ve eğer direkt bu sayfaya geldiyseniz yazının 1.bölümündeki adımları ve neler olduğuna aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

1.BÖLÜM: ŞANGAY’DA BİR EV YA DA ODA KİRALAMAK İÇİN YARIŞA HAZIR MISINIZ? 

2. Bölümde Şangay’da ev ya da oda ararken tek başıma yaşadığım aksiyonu, hayal kırıklığımı, çaresizliğimi ama sonunda amacıma nasıl ulaştığımı anlatıyorum. Haydi başlayalım. 

Bir hafta sonra neler oldu?

Vakit geçtikçe banyoda yıkanan tabaklar (çünkü mutfağımız sadece elektrikli ocaktan ibaretti), ortak da olsa adam gibi bir oturma odasının olmaması gerçek bir ev gibi hissettirmemeye başlamıştı. Bunlara takılacağımı hiç düşünmemiştim ama kaldığınız yerin modunuz üstünde etkileri oluyor pek tabi. Ev arkadaşlarım çok şeker olsalar da farklı çalışma saatlerimiz sebebi ile çok sık göremiyorduk birbirimizi. Bir süre sonra odamda karafatmalar görmeye başladım. Beni bilen bilir, ben korkuyorum bu karafatmalardan yahu. Dahası ev sahibim ve kız arkadaşı hemen yan odaya yerleşip kendi koyduğu sigara içilmez kuralını çiğnerken yan odadaki ben içeri sızan dumanlarla mahfoluyordum. Bir söyledim, iki söyledim ama hiçbirey değişmedi. En sevmediğim iki şey birarada beni zorluyordu. Gün geçtikçe yorganımda gördüğüm karafatmalar ve sigara dumanının beni hasta etmesiyle karışı karşıya kaldıktan sonra “yeni bir ev bulma vakti gelmiştir” dedim.

Kendimi tekrar Şangay’da ev ya da oda ararken buldum. pek tabi  smartshanghai.com websitesine döndüm ve burdan bulduğum bir evi, bu eve “Ev 1” diyelim, ziyaret ettim. EV 1’e bayıldım, tutmayı düşündüğüm oda, evin manzarası tek kelime ile harikaydı ama ev sahibi biraz ilginçti, buna da “Ev Sahibi 1” diyelim. Ev Sahibi 1 bana iki odanın iki Fransız kız tarafından tutulduğunu söyleyip tanımadığım bu kızların fotoğraflarını bana mesajla gönderdi ki bu bana birazcık ilginç geldi. Neyse, ben ev arayışıma devam ettim. Hemen akabinde başka bir evi ziyaret ettim, ona da  “Ev 2”  ve bunun ev sahibine de “Ev Sahibi 2” diyelim. burası da harikaydı, aynı zamanda evi ziyaret eden başkaları da vardı. Daha da ilginçtir ki Ev Sahibi 1‘in resmini gönderdiği iki Fransız kız da burayı ziyarete gelmişlerdi. Bu da Ev 1‘e dönmem için bir işaret olmalıydı çünkü orayı baya beğenmiştim.

Ve aksiyon başlar…

Ama Ev 1’e dönmek yerine Ev 2’ye odaklanmıştırm. Ev 2’de Çinli bir aile ve uluslararası ev arkadaşlarımla kalacaktım. Çinli ailenin de evde olması ile Çince’yi öğrenir ve hızlıca geliştiririm diye düşündüm.  “Ev sahibi 2” odayı benim için tutacağına dair söz verince ben de hemen o zamanki ev sahibine koşup durumu anlatabildim. O zamanki ev sahibim bana ödemiş olduğum kiranın devamını ve depozitomu geri vereceğini ancak emlak ajansına ödemiş olduğu ücreti geri vermemi istedi. Hoppala, iyi de o benim kontrolüm dışında dedim ama bir deniyeyim diye de ekledim. Emlak ajansındaki çocuğu aradım ve durumu anlattım. Bana dediği olay eğer yeni apartmanı onun sayesinde bulursam ücretin yarısını geri ödermiş. Ok dedim. Ajanstaki çocuğu arayıp Ev Sahibi 2‘yi aramasını ve odayı benim için biraz daha bekletmelerini garanti etmesini istedim. Çocuk beni 5 dakka içinde arayıp odayı hala benim için beklettiklerini söyledi. Ve aksiyon başladı, bankaya gittim ve üstünü tamamlamam için gerekli miktarda parayı yanıma aldım. Bir an için Şangay’da ev ya da oda bulmak ne kadar kolaymış diye düşündüm ama olacaklardan haberim yoktu.

Yarım saat içinde Ev 2’deydik. Biz derken ben, ev sahibim, kız arkadaşı ve ajanstaki çocuk. Niye bu kadar kalabalık geldik derseniz çünkü o zamanki ev sahibim de evi görmek istedi. “Ev Sahibi 2” ve karısı kapıda bizi görünce şaşırıp kaldılar, yüzlerini görmeliydiniz. “Merhaba, beni hatırladınız mı? Hani odayı benim için beklettiğiniz kız?”. Hala şaşkın bir haldeler ama biraz çekilip bizi içeri buyur ettiler. Oturma odasına yürürken koltukta bir adam oturuyordu, buna da  “Koltuk Adam” diyelim,  ve elinde tuttuğu kağıtları okuyordu ki bunun da kontrat olduğunu sonra anladık.  Ev Sahibi 2 ve eşi hala şaşkın şaşkın bakarken ben sonunda dayanamadım ve herşeyin yolunda olup olmadığını sorarak yanımda getirdiğim nakti de gösterdim. Bana Koltuk Adam‘ın bizden 5 dakika önce geldiğini ve parasını yanında taşıdığından  kontratı imzalamaya hazır olduğunu söylediler.  Şaka gibiydi…Ev Sahibi 2’ye  “Neden aynı zamanda bana söz verip odayı başkasına verdin?” diye sordum hele ki ben ev sahibimden paramı alıp burayı tutmaya gelirken diye de ekledim. Adam şaşkınlıktan küçük dilini yutmuş gibiydi, artık bu durum biraz sinir bozucu oluyordu.

Ev 2‘de başka bir odayı tutmuş bir kız daha vardı ki sonrasında komşu ve arkadaş olacağımız bilmiyorduk tabi. Bana aynı durumu onun da yaşadığını, Ev Sahibi 2‘in kendisine söz verdiğini ama sonrasında para ile geldiğinde odanın başkasına verildiğini öğrenip yanındaki odayı tuttuğunu söyledi. Ne yazık ki burda bazı ev sahipleri için para, iş ahlakından önce geliyor.

Ev Sahibi 2 bana ajanstaki çocuğun onlara parayla geldiğimi söylemediğini ve o yüzden bilmediklerini söylüyordu. Ajanstaki çocuk da söylediğini iddia ediyordu. Koltuk Adam da adeta tiyatro seyreder gibiydi, olup biteni anlamaya çalışıyordu.

Koltuk Adamla pazarlık mı? Yok artık…

Ev Sahibi 2‘nin karısı özür diledi ve benim Koltuk Adamla pazarlık yapmamı ve kabul ederse odayı benim alabileceğimi söyledi…Saçmalıklardan saçmalık beğenin! Yani insanlar bu kadar saçmalar mı ama oluyormuş demek ki…Koltuk Adam‘a doğru yürüdüm ve fısıldayarak sordum “Olup bitenin farkında mısınız?” niye fısıldıyorsam artık…Koltuk Adam bana durumunu açıklamaya başladı ama adamın suçu yoktu ki, Ev Sahibi 2‘nin işleri karıştırmasıydı bütün olay. Çantamı alıp dışarı çıktım ve evsizdim. Dışarda ajanstaki çocuk, ev sahibine söylediğini ama onun anlamadığını söyleyerek kendini savunuyordu. Biri yalan söylüyordu ama kimin söylediğini bulmamın benim durumuma pek bir katkısı olmayacaktı. Sonunda Ev 2‘nin ikinci katında boş kalan son odayı tutucağımı söyledim. Ajanstaki çocuk Ev Sahibi 2‘yi aradı ve kısa konuşmanın ardından o odanın da tutulduğunu söyledi. Yahu nasıl bir çılgınlık ki bu odalar ışık hızıyla tükeniyor…

Kısa da olsa evsiz hissetmek ve daha sonra tekrar evsiz kalacağımı bilmeden yine de başımı sokabileceğim bir ev bulmanın önemini bir kez daha anladım. Umarım allah evsizlerin yardımcısı olur…

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

AMA SONRA…

Sonra hatırladım ki Ev 2‘de gördüğüm Fransız kızlar Ev 1‘deki odaları tutmamışlardı ve hemen aceleyle Ev Sahibi 1‘i aradım ama açmıyordu. Aramaya devam ettim ve 5 dakkika sonra bana döndü. Günün sonunda ilk başta istediğim evdeki odayı tutmuştum.  Sonunda mutluydum ve de rahatlamıştım.

Odamın aylık kirası 3,800RMB idi. Odayı ilk tutarken 1 aylık depozito ve 3 aylık kira talep ediyorlar. Sonra her 3 ayda bir ödeme yapıyorsunuz. Bu mantıkla ilk tuttuğımda 15,800RMB (o zaman ki kurla 4,470TL) bütçeye cuk diye oturdu. Öğretmenlik yaptığım okulum aylık 4,000RMB ev kirası ödeneği veriyordu, ama önce benim ödemem sonra da alacağım makbuz ile de okula beyan etmem gerekiyordu. Ben, içim cız ede ede bu tutarları öderken Ev Sahibi 1 paraları böyle organize bir şekilde sayıp bir de resmini çekti, ben de tabi.

How my landlord counts money

Ev sahibi 1’in kirayı sayma şekli

Şangay’da ev ya da oda kiralamanın son adımı: ev adresizi nasıl kaydettirirsiniz?

Kalan son adım da en yakındaki polis merkezine gidip yaşadığım adresi kaydettirip geçici oturma belgesi almaktı. Bunun için ihtiyacınız olan belgeler:

  • kira sözleşmenizin orjinali ve fotokopisi,
  • pasaportunuzun ilk sayfası ve vize sayfasının fotokopisi

Kaydettirme işi çok uzun sürmüyor.  Ama bunu ülkeye girdiğiniz günden itibaren 30 gün geçmeden yapmanız gerekiyor yoksa faizi ile birlikte ciddi bir miktar ödemeniz gerekebilir.

House registration department_in the police station

Polis merkezindeki adres kaydetme departmanı

Sizinle paylaştığım bu yazı Şangay’da ev ararken yaşadığım maceranın sadece bir bölümü, çünkü başıma o kadar çok şey gördüm ki, hiçbiri de mantıklı değildi ama Burası Çin (BÇ) sözünü benim de kullanmamı sağlayan bir süreçti.

EV BULMA MACERAMDAN ÖĞRENDİKLERİM

Şangay’da 290bin yabancı var ve bu kitle genelde şehir merkezinde kalıyor, dolayısı ile fiyatlar artıp  ev bulmak da tam bir yarışa dönüyor. Ev sahipleri de sabırsız ve aç gözlü olunca sizin yapmanız gereken paranızı yanınızda taşımanız ve öncesinde burdaki yazıları takip etmeniz ve olası sorularınızı yazının altına yorum olarak bırakmanız. Sorularınızı 24 saat içinde yanıtlıyor olacağım. 

Belli ki daha ev konusunda çok macera yaşayacağım. Neden mi evdeki camların tek katlı oluşu kışı harika geçireceğimin göstergesi, evde çamaşır makinasının sadece soğuk su kullanması, bulaşık makinesinin olmaması çünkü burda sıcak su kullanan çamaşır makinesinin ve bulaşık makinesinin varlığının lüks ve gereksiz olarak görülmesi…ama şimdilik ben Ev 1’in ve manzarının keyfini çıkaracağım…

My house in Jing An, Shanghai

My house in Jing An, Shanghai

Umarım siz Şangay’da bu sıkıntılarla karşılaşmaşdan evinizi kolayca bulursunuz. İlk bölüme burdan ulaşabilirsiniz: 1.BÖLÜM: ŞANGAY’DA BİR EV YA DA ODA KİRALAMAK İÇİN YARIŞA HAZIR MISINIZ? 

Jing an Bölgesi’ndeyseniz komşuyuz demektir, merhaba demeyi unutmayın:)

Daha fazla fotoğraf, video , deneyim ve anlık hikaye paylaşımları için  yandaki ikonlara tıklayarak beni yakın takibe almayı da unutmayınız.

2 Comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CommentLuv badge