Bangkok’taki evim, Chan Cha La 99 Pansiyonu

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Bangkok’taki evim, Chan Cha La 99 Pansiyonu

Bangkok’a gelmeden önce internetten nerede kalmalı diye araştırıp bir sürü seçenek arasında kaybolurken arkadaşım Tararat bana bu pansiyonu önerdi.  Chan Cha La 99 Pansiyonu önümüzdeki 7 gün için Bangkok’taki evim oldu. Buraya bayıldım. Pansiyona ayak bastığınız anda sizi sıcacık bir atmosfer karşılıyor sanki evinizdeymişsiniz gibi hissediyorsunuz, tabi daha önceden buranın ev olarak kullanılıyor olmasının da etkisi var.

Haydi sizi pansiyonda bir tura çıkarıyorum…Turdan sonra pansiyonun tatlı mı tatlı sahibi Annie’nin girişimcilik hikayesini öğreneceğiz.

Pansiyona vardıktan sonra, çantamı girişe bırakıp ayakkabılarımı da çıkarıp koltuğu kapadım,  ne de olsa sırtımda 15.9kg taşımıştım. Bu arada Tayland’da yerel insanlar inançları gereği bazı yerlere girerken ayakkabılarını çıkarırlar. Bu hareket hem o mekana hem de mekanı koruyan ruhlara saygı göstermek anlamına geldiğinden yabancıların da buna uyması önemlidir. “Ruh derken? Tamam korkuya gerek yok canım, daha neler!” Yanlış anlamayın beni, size söylemiyorum, kendime bunların iyi ruhlar olduğunu söylemeye çalışıyordum. Şaka bir yana, ayakkabıyı çıkarmayı unutursanız soğuk havalar esebilir…Unutmamak için parmağınıza bir şey bağlayın ya da ayak parmağınıza bağlayın, o da güzelce sıksın ki içeri girdiğiniz de otomatikman ayakkabıyı apar topar çıkarıverirsiniz…Nasıl çözüm ama, soğuk rüzgarlara maruz kalmaktan iyidir…Şu bonus kafalı baykuş şeklindeki saksılara bayıldımmm!

Chan Cha La 99 Pansiyonu, Bangkok

Chan Cha La 99 Pansiyonu, Bangkok

Pansiyonun mutfağındayız…Mutfakta yazılı olan basit kuralları takip etmek herkesin işini kolaylaştırır…Örneğin bir oturuşta çılgınca bütün bir ekmeği bitirmek, buzdolabının kapısını açık unutmak, kullandığınız tabak çanağı yıkamadan öylece bırakıvermek olmaz…

Chan Cha La 99 Pansiyonu, Bangkok

Chan Cha La 99 Pansiyonu, Bangkok

Pencereler çok tatlı görünüyor…Köşedeki vantilatörle kitaplık arasında yerde duran küçük bir ev var. Annie, bu küçük evin önüne her zaman yiyecek bir şeyler bırakır, pansiyonu koruyan ruhlara saygısını göstermek ve teşekkür etmek için… Duvarda gördüğünüz pano pansiyonda kalmış olan gezginlerin Annie’ye bıraktıkları “teşekkür ederiz” notları ile dolu…

Chan Cha La 99 Pansiyonu, Bangkok

Chan Cha La 99 Pansiyonu, Bangkok

Kaldığım kız yurt odası…Gerçekten temizdi ve çarşaflar çok güzel kokuyordu. Odada kilitli dolap da mevcut… Kapıya yakın ranzanın üstü benimdir…

Chan Cha La 99 Pansiyonu, Bangkok

Chan Cha La 99 Pansiyonu, Bangkok

Ortak kullanıma açık duş ve tuvaletler her zaman temizdi.

Chan Cha La 99 Pansiyonu, Bangkok

Chan Cha La 99 Pansiyonu, Bangkok

Sırt çantanızla seyahat ederken neden bir yurt odasında kalmalısınız?

Çünkü sizin gibi seyahat eden ve yeni kültürler tanıyan insanlarla tanışmanın EN İYİ yolu budur…Pansiyonda bir sürü harika insanla tanıştım. Odamı iki Hollandalı kız ile paylaşıyordum ve bunlardan biri boksördü! Kadın bir boksör! Harika değil mi? Biliyorsunuz Tayland boks etkinlikleri ile  ünlüdür ve dünyanın her yerinden boksörler dövüşmek için Tayland’a özellikle de Bangkok ve Chiang Mai’a akın eder.

Pansiyonda ayrıca, Güneydoğu Asya’yı yanında taşıdığı bir sürü kitapla dolaşan avukat bir çocukla tanıştım. Bilgisayar ve akıllı telefonunu yanına almayarak kendini bir süreliğine siber dünyadan izole ettiğini söylüyordu.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Bitmedi, daha da iyisi pansiyonda bu HA-Rİ-KA çiftle tanıştım… Marjo de Vos, sarı t-shirtlü kadın ve kocası Theo de Vos. O kadar güzel bir enerjileri var ki şaşırıyorsunuz…Daha önce Hindistan’da sırt çantalarıyla seyahat edip şimdi de Tayland’ı geziyorlar. Sizinle aynı tutkuya sahip gezginlerle tanışmak gerçekten çok güzel…

Chan Cha La 99 Pansiyonu'ndaki şeker çift, Bangkok

Chan Cha La 99 Pansiyonu’ndaki şeker çift, Bangkok

Bangkok’ta bir gün daha kalmaya karar verdiğimde kız yurdu odasının müsait olmadığını öğrendim. Ben de aşağıdaki resimdeki odaya geçtim…Sadelikten yana olan iç tasarımı odanın daha da büyük gözükmesini sağlayıp psikolojik olarak daha da rahat etmenizi amaçlıyor.

Chan Cha La 99 Pansiyonu, Bangkok

Chan Cha La 99 Pansiyonu, Bangkok

Annie, Chan Cha La 99 Pansiyonu’nun sahibi

İşte karşınızda Annie, Chan Cha La 99 Pansiyonu’nun sahibi, gerçekten çok tatlı bir insan. Girişimcilik yolculuğunun nasıl başladığını merak ettiğim için kendisine sordum ve o da bana dönüşümünü anlattı…Özetle, Bangkok’ta daha önce Bilgi Teknolojileri sektöründe çalışırken işini bırakıp bir yılını Avustralya’da geçiriyor ve geri dönüşünde bu evi pansiyona dönüştürme fikrini ailesi ile paylaşıyor…Bayılıyorum böyle hikayeleri dinlemeye…Anne babası da aynı zamanda bu pansiyonda oturuyor. Onları gazetelerini okurken ve pansiyonda kalan gezginlere gülümserken görüyordum.

Annie pansiyondaki her şeyle kendisi ilgileniyor ve  yüzündeki içten gülümsemesini bir an için bile olsa kaybettiğini görmedim. Pansiyona vardığınızda size Bangkok şehir haritasını verip nereye gitmeli ve ne yapmalı üzerine de fikir veriyor. Bir keresinde Ayutya’ya gideceğimi öğrendiğinde pansiyonda aynı yere giden Çinli bir grupla beni tanıştırdı ve birlikte gitmemizi sağladı. Bangkok’un biraz dışında olan Ayutya’yı da yakında yazıyor olacağım. Pansiyonu kapatıp yılda iki haftalığına diğer pansiyonları görmek amacı ile tatile çıkıyor, bu iki hafta dışında pansiyon her daim hizmete açık.

Anni, Chan Cha La 99 Pansiyonu'nun sahibi ve ben aynı karedeyiz

Anni, Chan Cha La 99 Pansiyonu’nun sahibi ve ben aynı karedeyiz

Pansiyonun önündeki bu merdivenlerdeki şirin şeylere bayıldım. Yahu bunları görünce gülümsememek mümkün mü, haha!

Chan Cha La 99 Pansiyonu'nun önündeki şeker şeyler, Bangkok

Chan Cha La 99 Pansiyonu’nun önündeki şeker şeyler, Bangkok

Bu merdivenlerde ayakkabıları çıkarırken çevreden geçenleri ve badminton oynayanları seyretmek çok keyifli oluyordu…

Chan Cha La 99 Pansiyonu, Bangkok

Chan Cha La 99 Pansiyonu, Bangkok

Chan Cha La 99 Pansiyonu, Bangkok

Chan Cha La 99 Pansiyonu, Bangkok

Kız yurdu odasında 6 gece kaldım ve kahvaltı da dahil olmak üzere 2,100 Baht ödedim. Artı, özel oda için yine kahvaltı dahil  341 Baht ödedim. Pansiyon, şehrin omuriliği durumundaki BTS metrosunun Bang Chak metro durağına çok yakın.

Resimlerden de görebileceğiniz gibi burada kalmaktan son derece memnundum, o yüzden Bangkok’a giderseniz Chang Cha La 99 Pansiyonu’nu kesinlikle tavsiye ederim.

Siz de bu seyahatimde bana eşlik edip yorumlarınızı bırakırsanız tek başıma çıktığım bu seyahatim renklenip daha da güzelleşir…Bir önce ki yazımı kaçırdıysanız hemen pansiyonuma uzanan yolculuğuma birlikte göz atalım.  Şimdi sizi Bangkok’un uçsuz bucaksız Chatuchak Pazarı‘na götürüyorum!

3 Comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CommentLuv badge