Ayi, evinizin kahramanı!

The hero of our house
The hero of our house

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Şangay’da hayat çok hızlı akıyor!”…  Burada hayat nasıldır diye kime sorsanız duyacağınız ilk şeylerden biridir bu cümle. Vakitten kazanmak ve bunu diğer aktivitelerde değerlendirmek için neredeyse her evin bir “AYİ”si vardır.

life

AYİ de ne oluyor?

AYİ temizliğe gelen yerli bayanlara denmektedir. Sizin evinizi temizleyip çocuklarınıza, evcil hayvanlarınıza bakıp yemek bile pişireni vardır.

AYİ’yi nerden bulurum?

Genellikle ağızdan ağıza yayıla yayıla bulananı makbuldür, “Benim bir ayim var, 10 ayi gücünde hızlı.” böylesini buldunuz mu kaçırmayın derim…Arkadaşlarınızdan, iş arkadaşlarınızdan ya da ev sahibinizden size bir ayi önermelerini isteyebilirsiniz ya da internetten araştırabilirsiniz. Her ne kadar ben kullanmış olmasam da arkadaşlarımdan  Md-Shanghai adında ayi bulan bu hizmet firmasını da göz önünde bulundurabilirsiniz. Kişisel olarak bu şirketin hizmetini deneyimlemediğim için bunu tavsiye niteliğinde değil ancak seçeneklerinizi geliştirmek açısından yazıyorum.

http://www.md-shanghai.com/ , Bu şirket yabancılara ilgili temizlik hizmetini sağlama konusunda yoğunlaşmıştır.

Aşağıdaki firmalar yerel firmalardır ve temin ettikleri ayiler ile Çince konuşabiliyor olmanız gerekir.

Hao Guan Jia Bao Jie:

Adres: 145 Yuntai Lu, 云台路145号

Telfon numarası: 6148-8887

Jin Guo Jia Zheng

Adres: 1/F Jin Guo Gardens, 245 Tianping Lu, 天平路245号巾帼园1楼,

Telefon numarası: 6466-1616

Ayi ne kadar sıklıkla gelmeli?

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Bu sizin evinizin büyüklüğüne ve isteklerinize bağlıdır. Part time ayiler olduğu gibi full-time ayiler de vardır. Unutmayın ki ayilerin haftada iki gün izinleri vardır. Bunun yanı sıra, ayilerin çoğu Çin’in kırsal alanlarından geldikleri için Çin tatillerinde memleketlerine giderler, o yüzden programınızı bunu göz önünde bulundurarak yapmanız iyi olur.

Ne kadar öderim?

Ayinin yaptığı detaylı temizliğe göre değişir. Genellikle, saat ücreti 7 Yuan’den 50 Yuan’e kadar gidebilir.

Ayi’ye nasıl güvenebilirim?

İşte bu konu önemli, o yüzden arakdaşlarınızın önerdiği ayi en iyisidir diyebilirim. Bununla birlikte her zaman kendi iyiliğiniz için değerli eşyalarınızı kasanızda ya da güvenli bir yerde tutmanızda fayda var. Benim ayimi size önerebilirim, o kadar tatlı bir bayan ki ve işini de o kadar iyi yapıyor ki onu işe almaktan mutlu olacaksınız. Aşağıda fotoğrafını bulabileceğiniz ayi için benimle iletişime geçebilirsiniz.

Ayi ile nasıl iletişim kurabilirim?

Ayilerin çoğu İngilizce konuşamasalar da “ok”, “evet”, “hayır” gibi kelimeleri anlarlar. Yine de ayinizle iletişim kurmak için bazı Çince kalıpları öğrenmeniz iyi olur.

Özellikle ne yapacağına dair kararları ona bırakmak yerine , neler yapmasını istediğinizi ona söylemelisiniz, örneğin sonra aynı bezle bütün evi temizlemesin. Ayrıca bazı ayiler resmen hiçbir şey yapmazken bazıları evinizin parlamasını sağlarlar ve biz onlara “Evinizin kahramanı” deriz. İşte bizim dairemizin kahramanı:

 The hero of our house

The hero of our house

“Evimizin Kahramanı”na ne kadar ödüyoruz?

Her ay 400Yuan ödüyoruz. Ayimiz haftada 2 kez gelip, geldiği günlerde 3-4 saat kalmaktadır.

Gerçi, bu tutar ilk 3 ayda ne yazık ki standart değildi…

Enflasyon mu yoksa …?

Ev sahibimiz sayesinde ayi ile yaşadığımız maceramızı paylaşayım…

Ben eve taşınmadan önce ayinin haftada 3 kez geleceği ve aylık 400Yuan tutacağı söylenmişti. Bir ay sonra, ayi haftada iki kez gelmeye başladı ve aylık olarak ev sahibi 500Yuan ödememizi istedi. Yetmedi, 3 ay sonra 700Yuan ödememizi istedi…Ee yok artık…Tabi bu sefer biz koca bir “Hayır” dedik…Ertesi gün ayi elinde hem Fransızca hem de İngilizce yazılı bir notla geldi ve ücret artışını kendisinin istemediğini, ev sahibinin yaptığını ve kendisi için 400Yuan’in ok olduğunu ve bu işe ihtiyacı olduğunu söyledi. Biz bu notu alında şok olduk tabi. Hemen ev sahibine bir açıklama istediğimize dair mail attık. Ev sahibi ayinin zor günler geçirdiğini ve bu şekilde kendisine yardım edebileceğini düşünmüş! Eee peki bize neden başta söyleme ihtiyacı duymadın da tutarı artırdın da artırdın!

Neyse ki, şu an her şey normal ve  biz de ayimizden mutluyuz.

Gördüğünüz gibi ayi konusu Şangay’da mühim bir konu, kahramanlar kolay bulunmuyor ne de olsa…

Bir sonraki makalede görüşmek üzere…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CommentLuv badge