-30 derecede Harbin Buz ve Kar Festivali’nde nasıl hayatta kalınır?

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Çin’in kuzeyinde, Rus mimarisinin şekillendirdiği şehirlerinden biri Harbin, kışları -30dereceye varan soğuğu ile meşhurdur ama bunun sizi korkutmasına izin vermeyin.  Harbin gezimi 3 yıldır erteliyordum nedeni ise hava sıfırın altına düştüğünde direkt burnu musluk gibi akan, soğuk algınlığı ilaç reklamlarındaki tiplere dönüyor olmamdı. Şangay’da kurucusu olduğum Expat Neighbors vasıtası ile tanıştığım arkadaşım Alman-Türk Gökçen’in de cesaretlendirmesi ile “Harbin’deki buz ve kar masalını 7 kat giyinerek keşfetme vakti geldi.” dedik ve yola koyulduk.

Bu yazımızda sizi donduracak ama sonra çözülmenizi sağlayıp yüzünüze bir gülümseme konduracak  “‘iyi ki gelmişiz”i dedirtecek Harbin yolculuğuna hazırlayacağım sizi.

  • Hazırlık
  • Konaklama
  • Ulaşım
  • Dil
  • Teknolojik aletler
  • Harbin’de ne yapmalı?:  HARBİN BUZ VE KAR FESTIVALİ

HAZIRLIK

“KAÇ KAT GİYİNMELİYİM?”

hanting-hotel-harbin4

 7  kat üstte! 5  kat altta!

ÜSTTE: 1 t-shirt, 1 uzun kollu t-shirt, 1 yelek, 2 boyunlu kazak, 1 hırka,  ve kalın bir palto = 7 kat

ALTTA: 1 külotlu çorap, 2 yünlü çorap, 1 kot ve kayak pantolonu ( Decathlon’dan) = 5 kat

AYAKKABILAR: Kar botu (Decathlon’dan).

KAYAK ELDIVENI & BERE: İkisinin de içi sahte kürkle kaplı ve ikisini de Şangay’da metronun önündeki satıcılardan 20RMB (6TL civarında) karşılığında aldım.

Bu kadar kat kat giyinmektense yine Decathlon’dan termal kıyafetler alabilirdikö sizin de aklınızda bulunsun.

HENÜZ İŞİMİZ BİTMEDİ:)

SICAK BANTLAR (KESİNLİKLE YANINIZDA OLMALI!): Gökçen Watsons’dan hem vücut hem de ayaklar için sıcak bantları aldı. Önemli uyarı: bu bantları asla direkt teninizin üstüne yapıştırmayın, mutlaka kıyafetinizin ya da çorabınızın üstüne yapıştırınö emin olun yetirince ısıtacak sizi. Bu bantlar 10 saat boyunca vücudunuza ısı yayıp sizi sıcak tutacak. Biz mideye, sırta birer olmak üzere ve de ayakların altına da birer tane koymak üzere hazırlıklarımızı tamamladık. Özellikle bu ısı bantları sizi akşamları donmaktan kurtaracak!

Harbin havaalanına varır varmaz ben hemen kat kat giyinmeye başladım ama dikkat edin çünkü dışarısı donsa da içerisi fırın gibi sıcakö dışarı çıkmadan terlemekten hasta olmanın anlamı yok:)  İçerdeyken sıcağı hisseder hissetmez hemen katlardan kurtulun.

Havaalanından şehir merkezine giden otobüslere bindik ve 30 dakkikada vardık. Otobüsün son durağı aynı zamanda bizim otelin bulunduğu yer olduğu için son derece uygun oldu.

KONAKLAMA

HARBİN’DE NEREDE KALACAĞIM?

Biz Çin’in her yerinde otelleri bulunan Hanting Oteller zincirinde kaldık. Harbin’de birden fazla Hanting Otel var, bizimkisi Harbin Meydan İstasyonu durağındaydı. Binayı fotoğraflardan bulmak kolaydı ama otelin girişini bulmak çok kolay olmadı. Binanın önünde KFC’nin yanında uzun plastik ve kalın perde ile kaplanmış bir giriş var. Ordan girip biraz ilerleyip soldaki kapıya yönelip otel için özel asansöre binip 24. kata çıkmanız gerekiyor. Okumaya devam edin ve otel hakkında mutlu ve üzgün surat ifadelerimizin nedenini göreceksiniz.

IMG_6990 copy

MUTLU SURAT: Genel olarak ödediğiniz fiyata göre iyiydi. Sıcak su, havlular, temiz bir oda, çalışan radyatör, rahat bir yatak ve merkezi konum.

hanting-hotel-harbin

HALA MUTLU SURAT: ve bir sürü priz. Bir sürü fotoğraf ekipmanı, kablolar ve şarjlar taşıdığım için artık kendi uzatma kablomu taşıyorum ama burda buna pek de gerek yoktu çünkü odanın her yerinde priz vardı.

ÜZGÜN SURAT: Sigara dumanına, sessizliğe ve gece de sıcakta uyumaya önem veriyorsanız o zaman burası sizi mutlu etmeyecektir. İnsanlar asansördeö koridorda ve kapınızın önünde bile sigara içiyor, bu dumanda kapınızın altından odanıza doluyor. İkincisi, aileler arası yaşanan kavgalara tanık olabilirsiniz, yani kadın adamı dışarı atar ve gecenin körü adam sinirle gelip kapıyı tekmeleye tekmeleye içeriye girmeye çalışırkenbağrış çağrış odalar yakın olduğundan sizi de bir güzel uyandırır.  Daha fazlası, gecenin bir yarısında üşürken uyanabilirsiniz. Bizim durumumuzda klima çalışmıyordu, radyatör tam kapasite yanmasına rağmen oda geceleri çok soğuk oluyordu.

ULAŞIM

GİTMEK İSTEDİĞİMİZ YERLERE NASIL ULAŞABİLİRİZ? METRO, OTOBÜS YA DA YÜRÜYEREK?

Yürüyerek bir yerden bir yere ulaşmayı unutun, çünkü soğuk bırrrrr. Eğer Harbin’e Cuma akşamına yakın geldiyseniz, “ne mutlu Cuma oldu” konsepti size pek yardım etmeyecek çünkü taksi şöförleri taksimetreyi açmak istemeyip size 3 katı fiyat ödetmek isteyecekler.

Peki bu tuzağa nasıl düşmezsiniz?

Çoğu alanda insanların sıraya girdiği önünde üniformalı bir kişinin durduğu belirlenmiş taksi durakları var. Burdan bineceğiniz taksiler taksimetrelerini açan düzgün taksiler ve onlarla pazarlık yapmanıza da gerek kalmaz. Taksimetreler 8RMB’den başlıyor.

Yoldan da taksimetreyi açan taksiler bulabilirsiniz ama çok bekleyebilirsiniz. Harbin’de geçirdiğimiz zaman boyunca tek yön 39RMB’den fazla ödemedik ki bu da Ice and Snow World (Buz ve Kar Dünyası)’na yaptığımız yolculuk sırasında girişteki trafikten kaynaklanıyor.

DİL

YA KİMSE BENİ ANLAMAZSA?

Az ya da yok sayılacak Çince’nizle yine de idare edebilirsiniz. Biraz zor olur ama gideceğiniz yerin adresi Çin karakterleri ile yazılı yanınızda varsa ve sokakların ismin de az çok telaffuz edebiliyorsanız fazla sorun yaşamazsınız.

1-Otelinizden Harbin haritasını alın ya da maps.me aplikasyonunu indirin.

2-Gideceğiniz yerleri işaretleyin ve gitmeniz gereken yerleri de aşağıda okuyacaksınız.

3-Bazı basit kelime ve cümleler: Nihao (Merhaba), Wo yao qu …. (….’ya gitmek istiyorum). Sokak demek “lu” demek ve gideceğiniz sokağın yakınındaki diğer bir sokak ismini de vermeyi unutmayın ki taksi şöförü sizi soru bombardımanına tutmasın. Eğer çok bilinen bir yere gidiyorsanız zaten sorun yaşamazsınız. unutmayın Çince’de doğru tonu kullanmak mühim, emin değilseniz Placo ya da Youda aplikasyonunu indirin ve rahat edin:)

TEKNOLOJİK ALETLER

FOTOĞRAF MAKİNAMI VE TELEFONUMU  -30 DERECEDE KULLANABİLECEK MİYİM?

AKILLI TELEFONLAR: Telefonunuz çok çabuk kapanacak özellikle de telefonunuzu platonuzun dış cebine koyarsanız ya da elinizde tutarsanız. Kapanmaması için vücudunuza yakın koymanız tavsiye ediliyor ama durum bir süre sonra yine aynı olacak ve telefonunuz kapanacak.

GOPRO: Özellikle akşamları eğer yan sanayi pilleri kullanıyorsanız geçmiş olsun çünkü çabucak tükenecekler. Orijinal Gopro pili bile normalden daha hızlı tükenecek.

DSLR: DSLR kameranız var ve onu Harbin’e götürmezseniz çok pişman olursunuz çünkü benim durumumda tek kapanmayan makine Canon kameram oldu ve aşağıdaki güzel anları ölümsüzleştirmeme sebep oldu.

HARBİN’DE NE YAPMALI ?

HARBİN’DE BİR BUZ MASALI

ice_and_snow_world_harbin_122

 Harbin’e haftasonu kaçamağı için geldiyseniz bu dönemde görmeniz gereken 3 önemli yer var.

1. SUN ISLAND (GÜNEŞ ADASI)

ice_and_snow_world_harbin_18

Sun Island (Güneş Adası) kar heykellerini görmek için, parkın içindeki donmuş göl üzerindeki ve parkın hemen yanındaki donmuş Songhua Nehri üzerindeki aktiviteler için mutlaka görülmesi gereken bir yer.

____________________SUN ISLAND (GÜNEŞ ADASI) GENEL BİLGİLER___________________

ZİYARET EDİLECEK SAATLER: GÜNDÜZ SAATLERİ! Akşamları bu park kapalı. Parka gündüz saatleri 23 Aralık 2016’dan Şubat 2017’ye kadar ziyarete açıktır.

BİLETLER: Ocak 2017’de yetişkinler için 240RMB’dir. Biletlerinizi önceden almanıza gerek yok. Parkın girişinin solunda bilet ofisinden alabilirsiniz oraya gittiğinizde.

ULAŞIM: Harbin Meydan Durağı’ndan taksiye bindik ve tek yön 38RMB tuttu ve 20-25 dakika civarında sürdü. Taksiyi tercih etmezseniz eğer, o zaman  88, 85, ve 80 numaralı otobüsler  Güneş Adası İstasyonu’na kadar gidiyor, ordan da kablolu arabalarla parka ulaşımı sağlayabilirsiniz.

_________________________________AKTİVİTELER_________________________________

Parkın heryerinde devasa kar heykellerini görmek mümkün. Her bir kar heykeli başka bir temaya sahip, ya Disney karakterlerini canlandırır, ya masallardan bir sahneyi simgeler ya da değişik ülke insanlarını temsil eder. Aşağıdaki de Çin yeni yılı olan Horoz’u temsil eder. İnsanların devasa heykeller önünde poz vermelerini seyretmek de ayrı bir keyif.

sun-island-harbin6

Girişten sonra düz yürüyüp köprüyü geçin ve dümdüz devam edin, yol ikiye ayrılınca da mutlaka sola dönün ki parkın en eğlenceli alanı donmuş göl. Buarada türlü aktiviteler yer almakta, bence hepsini deyenin, tekrar çocuk olmak çok güzel bir duygu, keşke hep çocuk kalabilsek…

Aşağıdaki resimde botlarının altı düz olduğu için kayıp düşme tehlikesi geçiren Gökçen’i kurtarma operasyonu ile karaya çıkarıyorum.

HATIRLATMA: Botlarınızın altının tırtıklı ve buzda yürümek için uygun olduğundan emin olun.

ice-and-snow-world-harbin35

Bu kaydırağı denemelisiniz, yukarıdaki videoda ne kadar eğlendiğimizi görebilirsiniz:)

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

sun-island-harbin12

Buz bisikleti de ayrı bir eğlence…hızlı sürdüğünüzde arkada oturan arkadaşınız yoldan çıkıp sağa sola savrularak adrenalini sizden daha fazla tadacaktır, o yüzden arada yer değiştirin ki haksızlık olmasın haha.

ice_and_snow_world_harbin_23

Donmuş gölün hemen yanında gerektiğinde başınızı sokup sıcak birşeyler içebileceğiniz bir kafe bulunmaktadır.

Sadece kardan heykeller ve donmuş gölle de sınırlamayın kendinizi, parkın sakin ama beyaz yerlerinde yürüyerek de gayet güzel vakit geçiriliyor…

ice_and_snow_world_harbin_13

Aşağıdaki duruma dikkatinizi çekmek isterim:

_________________________UZAK DURUN_____________________________

Hayvanlara eziyet ederek sizi eğlendirmeyi vaad eden her türlü aktiviteden uzak durun. Bu hayvanlar uzun saatler karın üstünde aç susuz bırakılarak bekletilmekte ve yazık gerçekten…Ben bilmeden etrafta gördüğüm bir kar tilkisini kucağıma aldım ve sonra sırf onu tuttuğum için para ödemem gerekti…Bir daha asla yapmam  ki verilen her bir kuruş bu hayvanları bu halde bırakıp işlerin devam etmesini sağlıyor…

_________________________________________________________________________________

Parkın girişine yakın donmuş Songhua Nehri’nde yapabileceğiniz hayvanları dahil etmeyen başka aktiviteler de var ama soğukla rüzgar birleşince o parmaklarınızı hiçbir eldiven korumayacaktır, benden söylemesi, kanıtı yukarıdaki videoda:)

ice_and_snow_world_harbin_32

2. ICE AND SNOW WORLD ( BUZ VE KAR DÜNYASI)

ice_and_snow_world_harbin_12

Buz ve Kar Dünyası’nı akşama doğru 5 gibi ya da hava karardıktan sonra ziyaret etmek en iyisi, böylece ışıklar yanmış olur.

______________________BUZ VE KAR DÜNYASI İÇİN GENEL BİLGİLER_____________________

ZİYARET ZAMANI: GÜN BATIMI ya da AKŞAM! 23 Aralık 2016’dan 2017 Şubat’ın sonuna kadar açık.

BİLETLER: Biletinizi önceden almanıza gerek yok. Parkın girişinde devasa bir bilet gişesi göreceksiniz, giriş de oradan zaten.

Zaman Açılış Saatleri Çocuk Öğrenci Yetişkin
Gündüz 09:00-12:00 ¥120 ¥120 ¥150
Akşam 12:00-21:00 ¥160 ¥160 ¥300

UYARI: Parkın girişine yakın, orada çalıştığını öne süren üniformalı tipler olacak, sizi bilet almaya diye başka bir yere götürüp eski piskü bir arabadan aynı fiyata bileti alıp sizi grup turuna dahil edecekler. Aman kanmayın, hiç gerek yok. Parkı tek başınıza da gayet güzel gezebilirsiniz.

ULAŞIM: Harbin Meydan İstasyonu’ndan taksiye bindik ve tek yön 39RMB tuttu ve girişteki trafikten dolayı varmamız 30-35dakikayı buldu.

_________________________________________AKTİVİTELER____________________________________________

Buz ve Kar Dünyası’nın ne kadar büyük olduğuna dair bu harita size bir fikir verir diye düşünüyorum:)

harbin-ice-and-snow-world

Ünlü binaların devasa buz heykel versiyonları arasında yürümenin ve bazı heykellerin üstüne çıkıp manzarayı seyretmenin tek kelime ile “değdi” dedirten bir etkisi var.

ice_and_snow_world_harbin_11

Buzdan yapılmış bina şeklindeki bazı heykeller 46 metre yüksekliğe kadar ulaşıyor.

sun-island-harbin40

Pembe ışıklarla donatılmış bu kale benim favorim.

ice_and_snow_world_harbin_5

Parkta ciddi yüksek kaydıraklar var, yani adrenalini tavan yaptıracak türden ama bunlara ulaşmak kolay değil çünkü sakin Harbin’de herkes sıkılmış olmalı ki kaydırak için sıra uzayıp gidiyor ve arada da donuyorsunuz tabi haha, işte sıranın sadece bir kısmı:)

sun-island-harbin41

Harbin’e yakın bir arkadaşınızla gitmeniz şiddetle tavsiye edilir. Birlikte hem bir sürü eğlenceli kış aktivitelerine katılır hem de birlikte donup gülersiniz.

sun-island-harbin56

3. CENTRAL STREET (RUSSIAN STREET – MERKEZ CADDE, RUS CADDESİ)

ice_and_snow_world_harbin_61a

Rus Caddesi’ni gün batımında ya da akşam 10’dan önce ziyaret etmenizi öneririm. Böylece ışıkları ve bir sürü açık yerel mağzayı gezme fırsatınız olur, herşeyden önce yemek seçenekleriniz çok olur:) Geç gelirseniz akşam 10’dan sonra da açık olan caddenin sonuna doğru bir yemek pazarı var, orası ya da fastfood firmaları sizin tek seçeneğiniz olur.

central-street-harbin-23

Harbin’in ünlü dondurmasını tatmayı unutmayın. Şaka yapmıyorum, dışarısı dondurucu derecede soğuk olsa da insanlar meyveden yapılmış bu dondurmayı severek yiyor.

central-street-harbin-18a

Havaalanına geçmeden önce Rus Caddesi’nde biraz vakit geçirdik. Aşağıdaki kafe, yoldan gelip geçen insanları seyretmek ve güzel tatlıları ile biraz enerji depolamak için ideal bir mekan.

central_street_harbin

Harbin Buz ve Kar Festivali görülecekler listenizde mutlaka yerini almalı, hayatta bir defa olacak bir tecrübe. Daha fazla fotoğraf için beni instagram‘dan takibe almayı unutmayın.

Güzel haber hasta olmadım ve sapasağlam ayaktayım. Bu soğukta kendimi test ettikten sonra sıra bir sonraki seviyede:)

Sevgiler,

Evrim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CommentLuv badge