Borey, bir tuktuk şöföründen fazlası

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Tuktuk’u kullanan adam kim?

Güneydoğu Asya’da en çok sevdiğim şeylerden biri nedir derseniz hemen aklıma sokaktaki tuktuk manzaraları gelir. Siem Reap da tuktuksuz düşünemeyeceğim şehirlerden biri. Tuktuklar, bisikletler gerçekten egzotik bir hava katıyor şehre. Tuktuk diyip duruyoruz ama bu tuktuku kim kullanıyor acaba?

borey_back_pic_2

Borey’le tanışın

Siem Reap’ta bir sürü tuk tuk var, hatta bazı caddelerde park edilmiş ve müşterisini bekleyen tuktuklardan geçilmiyor. Şehir çok büyük olmamasına rağmen mutlaka tuktuka ihtiyacınız olacak. İşte şimdi bir tuktuk şöföründen daha fazlası olan bir adamla tanıştıracağım sizi. Benim sağ kolum ve arkadaşım olan Borey’le tanışın.

IMG_0941

Borey’le nasıl tanıştık?

Adam gökten zembille inmedi tabi (bu tabiri de ilk defa burada kullanmak nasip oldu haha). Gecenin bir vakti Siem Reap’a varıp otel arayışımızı hatırlarsınız, havaalanının dışında karşıma çıkan tuktuk şöförünün otel otel beni gezdirmesinden sonra nihayet dolu olmayan bir otel bulunur. Ertesi gün, yahu ertesi gün diyorum da saat zaten sabahın 1’i neyse, Angkor Wat’ta  gündoğumuna yetişmek için 5.15’te otelin önünde buluşmaya karar veririz.

Ama ertesi gün, yani birkaç saat sonra, kendisi kalkamadığı için abisi, Borey’i beni Angkor Wat’a götürmesi için gönderir.

Peki sonra noldu?

Borey beni Angkor Wat ve çevresindeki bir çok tapınağa götürdü. Nerdeyse bütün gün süren tapınak ziyaretinden sonra Borey benim Siem Reap’taki sağ kolum oldu. Sadece tapınaklara değil aynı zamanda Siem Reap’ta bisikletimle olmadığım zamanlarda beni Angkor Ağaç Okulu’na ve gitmek istediğim diğer yerlere de götürdü.

Adım yabancı ülkelerde biraz zor telafi edildiğinden, Borey de bana Eva diye seslenmeye başladı. Borey önde tuktuku dikkatlice kullanırken ben arkada habire fotoğraf çekmekle meşguldum.

IMG_7164

Angkor Ağaç Okulu’nun kurucusunu arayıp okulun yerini benim için öğrenir, beni okula götürür, çıkışımı da hamağında sallana sallana bekler. Bu manzarayı Kamboçya’da sıklıkla görebilirsiniz. Tuktuk şöförleri müşterilerinin geri dönmesini beklerken, hamakları verimli bir şekilde kullanırlar. Nasıl ama, çok rahat gözükmüyor mu?

IMG_1832

Küçük Borey, yok böyle bir tatlılık!

Birkaç gün sonra bir de ne göriyim tuktukun arkasında minik bir yolcu, ama dünya tatlısı, gelde öpüp ısırma haha. Borey işe oğlunu getirince bana da bu miniği yemelik öpmelik iş çıkar. Çoğu zaman Borey önde tuktuku kullanırken biz de arkada küçük Borey’le birlikte dondurma yiyip, çizgifilm seyredip yolculuğun tadını çıkarıyorduk.

IMG_4609

Bu minikle şehir içinde seyahat etmek bir harika! Büyümüş de küçülmüş madalyasını hemen takıyoruz.

boreys_son

Borey’in şeker ailesinden şeker gibi bir karşılama

Siem Reap’tan diğer şehirleri görmek için ayrılıp 20 gün sonra Laura ile dönünce hemen Borey’i ararım bizi terminalden alması için ve 5 dakka içinde de tuktuku ile Borey girişte belirir. Bizi otelin önüne kadar bırakır ve bu sefer hiçbir ücret de talep etmez.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Öğleden sonra Borey, bizi ailesi ve arkadaşları ile Çin yeni yılını kutlamak için yemeğe davet eder. Biz de “tabi ki, çok mutlu oluruz” diyerek telefonu kapatırız.

Aşağıdaki resimde aile üyelerinden biriymiş gibi yakın olduğu kibar ev sahibi(sağda) ve Borey(solda).

IMG_4569

Resmen bir ziyafetle karşılaştık, hele taze hindistan cevizi suyu da varsa benim için tamamdır. Borey’in şeker mi şeker ailesi ve arkadaşları ile tanışırız ve tabi ki minik Borey’i görünce ben yerimde durur muyum, durmam haha.

Borey’in İngilizcesi’nin nasıl bu kadar iyi olduğu, Kamboçya’nın tarihi ve şu anki durumu ile ilgili çok şey konuştuk. Borey bize İngilizcesinin diğer birçok tuktuk şöföründen daha iyi olduğunu ancak buna rağmen yine de kendisinin ne yazık ki ve nedense yine de bir tuktuk şöförü olduğunu söylüyordu.

Yanılıyorsun Borey, sen tuktuk şöföründen çok daha fazlasısın. Benim Kamboçya’daki sağ kolum ve arkadaşımsın. Ayrıca tuktuk şöförü olarak çalışıyor olabilirsin ama her şeyden önemlisi oğlunun ve ailenin gözünde bir kahramansın.

IMG_4574

Tuktuk şöförlerinin aylık gelirlerinin 100-150 Dolar arasında değiştini öğrenince tuktuk şöförlerinin neden çoğu zaman müşteri kapma konusunda agresif oldukları ve bahşiş istemeleri daha mantıklı gelmeye başladı. Çünkü zorunlular, hayatta kalmaya, ailelerine bakmaya ya da üniversite harçlarını yatırmaya mecburlar. Kendinizi bir süre sonra bu durum karşısında bunalmış hissedebilirsiniz ama unutmayın insanları yargılamadan önce hangi şartların onları belirli bir şekilde davranmaya ittiğini anlamaya çalışmalısınız.

Olay şu ki Borey bunların hiçbirini yapmadı, hep sakin ve tam bir beyefendiydi. Biliyorsunuz bizi terminalden aldığında, ailesi ile yemeğe götürürken ve geri bırakırken bile ücret istemedi.

Borey’e mesajım:

“Borey, seninle ve ailenle tanıştığıma son derece memnunum. Bütün hayallerini gerçekleştirmeni ve ailene en iyi şekilde göz kulak olmaya devam etmeni istiyorum. Unutma koşullarından bağımsız olarak amaçların için içindeki ateşi çevrendeki ateşten daha güçlü kıl. Senin en önemli avantajın fiziksel değil zihinsel kuvvetindir. Müthiş gülümsemeleri olan insanları ile harika bir ülke olan Kamboçya’yı mutlaka tekrar ziyaret edeceğim.”

Okuyucularıma mesajım:

“Gezginler, yolunuz Siem Reap’a düşerse Borey’i aramanızı şiddetle tavsiye ederim! Hatta Siem Reap’a varmadan önce Borey’le iletişime facebook üzerinden geçebilirsiniz:

Borey’in facebook hesabı: https://www.facebook.com/borey.rayan

Borey’in cep telefonu: 085560276 or 0963354101

Benden bahsetmeyi de unutmayın lütfen.

Macera devam ediyor, bir sonraki yazımızda görüşmek üzere!

Her günü yaşanası kılmanız dileğiyle!

Evrim

2 Comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CommentLuv badge