Hong Kong Hikaye Anlatıcıları Grubu bir harika dostum

HongKong Story Tellers
HongKong Story Tellers

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

 Hong Kong Hikaye Anlatıcıları Grubu bir harika dostum

Hong Kong’ta ne kadar süredir olduğuğunuz önemli değil, ilk gününüz bile olsa Hong Kong Hikaye Anlatıcıları(Hong Kong Story Tellers) size bambaşka kapılar açacak…

Keşfettiğiniz şehirle ilgili yeni şeyler öğrenmenin en güzel yolu seyahat ederken yeni insanlarla tanışmaktır. Küçükken anneannem ve annem beni boğaz kenarındaki çay bahçelerine götürdü ve yan masadaki yaşıt teyzelerle ve ya çiftlerle muhabbet kurmakta üstlerine yoktu. Ben bu durumdan çok da mutlu değildim. Hatta bu anlık gelişen muhabbetlerden hiç de hoşlanmazdım ve sürekli “anne, anneanne yabancılarla konuşmayın” diye şikayet ederdim, gördüğünüz gibi roller biraz farklıydı o zaman. Ama bu konuşmalar her zaman faydalıydı çünkü yaşanmışlıklar ve çocuklarla ilgili yeni aktiviteler paylaşılıyordu ki bu aktivitelerden bazıların katılmışlığım bile var.

Seyahat etmeye başladığımda, kendimi otomatikman anı şeyi yaparken buldum ve biliyor musunuz? Bu gerçekten inanılmaz bir şey! Seyahat ederken yeni insanlarla tanışmak harika çünkü çoğu açık fikirli ve size yardım etmeye ve tecrübelerini paylaşmaya hazır çünkü ne de olsa sizinle benzer yollardan geçtikleri için sizi daha iyi anlayıp sizi yeni tecrübelere yönlendirirler ve ufkunuzu genişletirler. Çoğu şehirde katılabileceğiniz bir sürü gurbetçi grup ve çeşitli aktiviteler vardır. Bunlardan biri HongKong’taki Hong Kong Hikaye Anlatıcıları grubudur.

Hong Kong Hikaye Anlatıcıları grubunu nasıl duydum?

HongKong’ta reddedileceğimi bilmeden vize işlemlerimi halletmek için sırada beklerken, kıvırcık saçları ve yüzündeki büyük gülümsemesi ile sıranın sonuna doğru yaklaşan bir çocuk gördüm, Amerika’dan Geoff. Ben de gülümsedim  ve ne de olsa benzer vize sürecinden geçeceğimizden sohbet etmeye başladık. Konu ne sıranın uzunluğu ile ne de vize süreciyle ilgiliydi. Sohbet o kadar güzeldi ki sırada ne kadar beklediğimizi bile unuttum. Doğaçlama tiyatro hakkında konuşurken ortak arkadaşımız bile olduğunu öğrendik. Şaka gibi, alın size “dünya küçüktür”ün canlı bir örneği. Sıra bana gelip de reddedildiğimi öğrenince ve ne yapacağımı bilmememe rağmen beni neşelendirip çok da ilginç bir hikaye anlattı ve aynı akşam “HongKong Hikaye Anlatıcıları” grubunun düzenlediği bir workshop olduğundan bahsetti. Vize süreci yüzünden şehirde bir nevi sıkışıp kalmış gibi hissetsem de kendi kendime “Neden olmasın? Denemekte fayda var!” dedim ve iyi ki de katılmışım çünkü bayıldım! Geoff sayesinde bu şeker grupla tanışma fırsatı buldum. Haydi biraz daha ilerleyip, aşağıdakilere bir göz atalım:

  • Hong Kong Hikaye Anlatıcıları kimdir?
  • Hong Kong Hikaye Anlatıcıları Grubu ne yapar?
  • Yaptıklarını neden yaparlar?
  • Yaptıklarını nasıl yaparlar?
  • Hong Kong Hikaye Anlatıcıları Workshop’una neden katılmalısınız?
  • Hong Kong Hikaye Anlatıcıları ile nasıl iletişime geçersiniz?
  • Hong Kong Hikaye Anlatıcıları Workshop’unda hikaye anlatma tecrübem nasıldı?
  • Tekrar katılmayı ister miyim?

Hong Kong Hikaye Anlatıcıları kimdir?

Dünyanın dört bir yanından gelen insanlardan oluşan Hong Kong Hikaye Anlatıcıları grubunda gurbetçiler, Hong Kong’un yerlileri, konuşmacılar, müdürler, yazarlar, transit gurbetçiler ve daha fazlası vardır. O gece orada tanıştığım insanlar hakkında bir şey söylemem gerekirse, paylaşımları ile coşku, samimiyet ve espri anlayışları ile tek kelimeyle harika insanlardı.  Geoff, Sunil ve Rachel’e buradan teşekkürler.

Hong Kong Hikaye Anlatıcıları Grubu ne yapar?

Hikaye anlatıyorlar…Sadece hikaye anlatmakla kalmayıp aynı zamanda insanların daha iyi hikaye anlatıcısı olmaları için yardımcı oluyorlar.

Yaptıklarını neden yapıyorlar?

Hikaye anlatmak öyle çok da kolay bir iş değil.  Hikaye öyle bir anlatılmalı ki seyirciler adeta hikayeyi yaşıyormuşçasına gülerek ya da yüzlerindeki ifade ile hikaye anlatımında aktif birer dinleyici ve katılımcı olabilsinler.  Ne tür bir hikaye anlattığınız önemli değil, komik de olabilir, bir trajedi de olabilir ama asıl olan siz hikayenizi anlatırken seyircinin hikayenizi yaşamasını sağlayabiliyor musunuz? İşte tam da bu noktada Hong Kong Hikaye Anlatıcıları devreye giriyor. Workshoplar sırasında performansınızla ilgili size geri bildirim vererek sizin daha iyi bir hikaye anlatıcısı olmanız için size yardım ediyorlar.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Yaptıklarını nasıl yapıyorlar?
Size verilen kağıda anlatacağınız hikayenin başlığını ve hikayenizle ilgili önemli noktaları not almanız isteniyor. Daha fazla insanın hikayelerini paylaşıp geri bildirim alabilmeleri için iki ayrı grup oluşturulabiliyor. Hikayenizi anlatmanız için max. 10 dakikanız oluyor. Siz hikayenizi anlatırken, diğerleri dinleyip not alıyor sonrasında da yorumlarını paylaşıyorlar.

Hong Kong Hikaye Anlatıcıları grubunun workshoplarına neden katılmalısınız?

Doğuştan bir hikaye anlatıcısı olsanız bile ilk katıldığınız andan itibaren kesinlikle hikaye anlatma becerilerinizi bileyip geliştireceksiniz. Sadece bu da değil, bütün bu süreç aynı zamanda size zamanınızı kontrol etmeniz konusunda ve hikayenize dair hangi ayrıntıları anlatıp hangilerini atlayacağınız konusunda sizi zaman zaman zorlayıp yine de seyirciye hikayenizi hissettirebilmeniz için sizi sürekli sınıyor. Hikaye anlatmak hazırlık yapmak, topluluk önünde konuşmak, vücut dili, mimik kullanımı gibi daha birçok konu ile etkileşimde olup tadına doyulmayan ve son derece eğlenceli bir süreçtir.

Hong Kong Hikaye Anlatıcıları ile nasıl iletişime geçersiniz?

İletişim bilgilerini ve etkinlik tarihlerini aşağıdaki linklerden görebilirsiniz:

http://www.meetup.com/HongKongStoryTellers/

https://www.facebook.com/groups/hongkongstories/

Hong Kong Hikaye Anlatıcıları workshopunda hikaye anlatma tecrübem nasıldı?

Kaybolmadan ve tam vaktinde workshopun düzenlendiği cafeyi bulup içeri adım attığımda son derece kibar ve sıcak kanlı insanlar beni karşıladı. Grup büyük olduğu için ikiye ayrıldık. Etkileyici hikayeler dinlediğim çok güzel bir akşam yaşadım. Hikayelerden biri Geoff’un ” Moğolistan’daki vize macerası” üzerineydi, bir diğeri “çişini 21 saat boyunca tutmak zorunda kalan” bir kızın hikayesiydi. O gece sadece hikaye dinlemekle kalmadım  aynı zamanda yeni katılımcı olarak hikaye anlatmak üzere seçildim.  Benim hikayem Sangay’da yaşadığım oda kiralama maratonumdu. Hikayemi anlatırken insanların gözlerindeki ışığa ve heyecana tanık olmak gerçekten çok etkileyiciydi. Her hikaye sonrası, hikaye anlatıcıya geri bildirimler veriliyordu. Mutluydum çünkü benim doğal olarak herkesi eğlendiren ve seyircilerin hikayeye dahil olmalarını sağlayan bir coskum olduğu söylendi, tabi ki yine de bu yeteneğimi geliştirmek için daha çok hikaye dinlemem ve anlatmam gerekiyor.

Tekrar katılmayı ister miyim?

Elbette ki, kesinlikle! Hong Kong Hikaye Anlatıcıları grubunda diğerlerinin hikayelerini dinleyerek hikaye anlatımının yapısı ve süreçleri hakkında çok şey öğrendim. Farkındalığınızı artıran ve başkalarının da farkındalığını artırmanızı sağlayan etkileyici bir yolculuk. Ne derler bilir misiniz?

“Seyahat etmek- nutkunuzun tutulmasına sebep

olarak sizi suskunlaştırır sonra da sizi bir hikaye

anlatıcıya dönüştürür “- Ibn Battuta

HongKong Story Tellers

Hong Kong Hikaye Anlatıcıları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CommentLuv badge