CU CHİ TÜNELLERİ

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Tünellerin gücü adına!

Viet Kong (ülkenin güneyindeki komünist destekçilerine verilen isim, Viet Cong) olarak bilinen kominist askeri birlikler son derece donanımlı olan Amerikan kuvvetleri ve Vietnam’ın güney yönetimine karşı aklın sınırlarını zorlayan adanmışlıkta yöntemler bularak savası kazanmışlardır. Her iki taraf içinde büyük kayıplara sebep olan savaşın kazanılmasındaki en büyük unsur Viet Kong askerlerinin yerin altındaki yüzlerce kilometre uzunluğunda kazdıkları  daracık tünellerdir.

Cu Chi Tünelleri gezisinde kameramla kaydettiğim anlardan birkaçı…

Ellerle kazılan Cu Chi Tünelleri, kendini adamak bu olsa gerek…

cu-chi-tunnel

Bu inanılmaz tüneller 1940’lı yıllarda Vietnam’ın güneyinde Fransa karşısında Vietnamlıların bağımsızlığını kazanmak için verdiği savaşta kazılmaya başlanmıştır. 1960’larda Amerika’nın askeri birliklerini ülkede artırması ile Vietnam Kong askerleri elleri ile kazdıkları  tünellere daha da ağırlık verip Vietnam Savaşı’nda tünel kazan askerlerin sayısı tavan yapmıştır.

Gün ışığından yoksun yaşamak…

Amerika hızını alamayıp bütün gün sürdürdüğü bombardıman ile taş taş üstünde kalmazken Kuzey Vietnamlılar ve Viet Konglar hayatta kalmak için bütün gün tünellerde saklanıyorlardı. Bu yüzden yeraltındaki tüneller adeta birer yaşam merkezi haline dönüştürüldü; mutfak, hastane, köyler, tiyatro ve müzik alanları, korunaklar…

 Yeraltındaki Strateji

Yaşam alanı haline dönüşen tüneller aslında savaşın gidişatını değiştiren bir öneme sahiptir. Şu güzelim akla bakar mısınız? Amerikalıların kamp kurduğu alanların altındaki Cu Chi tünelleri ve içinde de  karanlıkta bekleyen Viet Konglu askerler düşünün. Ne zamanki Amerikan askerleri rahatlayıp kendi aralarında eğlenceye dalınca Viet Konglu askerler tünellerden çıkıp atağa geçerek Amerikan askerlerini bozguna uğratıyorlardı. Geride kalanlar takip etmesin diye de tünellere geri kaçıp sürünerek Amerikan askerlerinin sığamayacağı kadar dar alanlara gidiyorlardı.

Tüneller ne kadar dar olabilir ki?

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

12637005_10153978004899623_1177914798_oSizin benim sığamayacağımız kadar dar. Kimi zaman maymun gibi yürümek, kimi zaman da yılan gibi sürünmenizi gerektirecek tünellerden bahsediyoruz ancak bu kısımları geçince yaşam alanlarına ulaşabiliyordunuz.

Tünel deyip geçmeyin

Amerikalılar özellikle bazı askerlerini tünel faresi olmaları için eğitiyordu ama yine de başa çıkamıyordu, çareyi geniş alanlara kimyasal silah atmakta buldu ama bu öyle bir yöntemdi ki bundan iki taraf da zarar gördü, kimyasal maddeyi soluyan herkesi ve sonraki nesilleri de ne yazık ki etkiledi. Bu tünelleri korumak adına savaş esnasında 45bin üzerinde Vietnamlı hayatını kaybetmiştir.

Dönüştürülebilen bombalar

Amerikalıların attığı bombalardan geriye kalanlar Viet Konglular için yeni silah, kap-kaçak ve sandalet demekti. Sandaletleri Cu Chi Tünel Gezi alanında satıyorlar, bu sandaletlerin en büyük özelliği yürürken ses çıkarmaması ama bir o kadar da ağır olması, atsan baş yarar misali. Bomba kalıntılarını toplayan Viet Konglular olabilecek her türlü kaynağı kullanarak yerin altında yaşamlarını devam ettirmeye çalışıyordu.

IMG_2172a

Cu Chi Tünelleri – Şu an ki durum

Bombardımanlardan dolayı tünellerin çoğu yerle bir olsa da, Vietnam hükümeti yaşanılanları sonsuzlaştırmak için geriye kalan tünelleri biraz daha genişleterek turistlerin ziyaretine açmıştır. Ben bu tünellere girdim…Yalnız olmadığınız için ve az da olsa ışıklandırma mevcut olduğundan sıkıntı yaşamıyorsunuz ama tünellere girmeden önce sizi uyarıyorlar, eğer kapalı mekan korkunuz ya da solunum yolları hastalığınız varsa asla denemeyin diyorlar. Ben alana gittiğimde son derece hastaydım, burnum akıp sürekli öksürüyordum ama bu deneyimi kaçıracak değildim…tünelin başında erkeklerin kararsız kaldığını ve kadınların tünele daldığına tanık olacaksınızdır, benim gördüğüm buydu.

Cu Chi Tünelleri alanında savaş sırasında kullanılan çeşitli boyuttaki silahları kurşunları satın alarak deneyebileceğiniz bir alan da mevcut. Son derece kuvvetli silahlar olduğundan size kulaklık veriyorlar ki ona rağmen o çınlamalar tam gitmiyor kulağınızdan. İşte benim denediğim canavar…

IMG_2199a

Diğer fotoğraflar için facebook  ve instagram hesabımızı takibe almayı unutmayın emi. Bir sonraki yazımız Vietnam Savaşı’nın Bilinmeyen Yüzü (linkin üstüne TIK TIK) ile sizleri Ho Chi Minh’de Vietnam/Amerika savaşı sebebi ile kurulan Savaş Müzesi’ne götürüyoruz. Bu savaşa dair görmeniz gereken şeyler var…

2 Comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CommentLuv badge